Hlavní navigace

Zahraniční obchod šokoval rekordním přebytkem. Byl trojnásobný oproti očekávání

7. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

S rekordním přebytkem 23,4 miliard korun skončil v březnu zahraniční obchod. V běžných cenách v březnu vývoz klesl o 6,3 % a dovoz o 13,5 %, měsíc předtím však vývoz klesl o 22 procent a dovoz o 21 procent. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Meziročně však obchodní bilance zaznamenala meziroční přírůstek 14,1 miliardy korun. Jedná se o největší měsíční přebytek v historii České republiky.

Podle analytiků má na rekordním přebytku podíl z velké části důsledek zavedení šrotovného v okolních zemích. Rekordní přebytek je výsledkem kombinace šrotovného v evropských státech a slábnoucího dovozu do ČR z důvodu klesající produkce ve většině průmyslových odvětvích v ČR. Svoji roli ale také sehrála výhoda dvou pracovních dní v porovnání s loňským březnem, kdy se slavily Velikonoce, komentuje výsledky Helena Horská, analytička Raiffeisenbank.

A právě analytici upozorňují, že šrotovné v okolních zemích bude mít jen dočasný efekt. Poté, co se s nimi skončí, je možné čekat návrat k slabším úrovním (pokud mezitím nedojde k oživení), uvedl Martin Lobotka z České spořitelny.

Ten ostatně predikuje ve světle těchto čísel i další překvapivá data, jak za březnový průmysl, tak za duben jako celek. Je ale potřeba mít na paměti právě skutečnost, že se z nemalé části jedná o jednorázové nebo bazické efekty, varuje Lobotka.

S tím souhlasí i Helena Horská, která zároveň doplnila, že Raiffeisenbank přehodnotí svůj původní odhad deficitu ve výši 15 miliard korun pro letošní rok: Je ve světle posledních čísel příliš pesimistický, a proto připravíme jeho revizi, uzavřela komentář Horská.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).