Hlavní navigace

Tisk: Zahraničních pracovníků v Česku přibývá, ale firmám se čím dál méně vyplatí

10. 6. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

HN: Koruna ignorovala statistická data

Koruna včera vůči euru stagnovala, vůči dolaru však mírně oslabila. Obchodovala se za 15,68 korun/dolar, informují dnešní Hospodářské noviny. Podle analytiků koruna ignorovala včera zveřejněná data týkající se květnové inflace a nezaměstnanosti ke konci května. Zatímco inflace byla vyšší, než odhadovala Česká národní banka, nezaměstnanost klesla.

MfD: Projekt na odstranění ekologických škod budí pochyby

Vláda včera shválila projekt, že zakázku na likvidaci ekologických škod, ke které se vláda zavázala při privatizaci podniků, získá jediná firma, která nabídne nejlepší podmínky. Jedná se přitom o zakázku přesahující 100 miliard korun. Projekt podle dnešní Mladé fronty Dnes vzbuzuje pochybonosti a část úředníků s ním nesouhlasí. Podle ministra financí Miroslava Kalouska tento postup vyhrál proto, že je ministerstvo ve finanční a administrativní pasti a nestíhá – škody totiž musí být odstraněné do konce roku 2015, jinak hrozí Česku arbitráže.

Cena zakázky však může ještě narůst díky zdražení práce. To lze řešit fixací cen. I tak by cena zakázky mohla vyšplhat až na 133 miliard korun. Přetrvávají ale pochyby, jestli se státu podaří vyjednat nejlepší cenu. Firmám stát nebude platit hned, ale v horizontu dvaceti let. Pro dodavatele, který zakázku získá, se bude proto jednat o obrovské finanční zatížení a podle Mladé fronty Dnes si proto může vybraný dodavatel do ceny započíst jistý cenový polštář.

Právo: Nejrychleji přibylo zaměstnanců z Vietnamu

Počet zaměstnanců, kteří přišli loni do Česka ze zahraničí, překročil 65 tisíc. Letos již přišlo za prací do Česka dalších 27,5 tisíce zahraničních pracovníků. Nejvíce přibývají pracovníci z Vietnamu. Největší zájem o místo v Česku mají Slováci, Ukrajinci a Poláci, následují právě Vietnamci. Zájem Slováků ale začíná opadat, informuje dnešní Právo.

skoleni_27_5

HN: Pracovní morálka zahraničních dělníků klesá

Dnešní Hospodářské noviny ale upozorňují, že i v době nedostatku pracovních sil začinají firmy vážně zvažovat, jestli se jim zaměstnávání cizinců přes agentury vůbec vyplatí. Nejen že poptávka po pracovní síle vystřelila ceny agentur nahoru, navíc pracovní morálka takových pracovníků výrazně klesá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).