Hlavní navigace

Zájem o daňové ráje opět vzrostl. Přečtěte si, co za tím stojí

7. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 244086
České firmy opět zvýšily zájem o přesun svých sídel do daňových rájů. Podívejte se, jaké faktory podle odborníků stojí za nárůstem „daňové turistiky“.

Zájem českých podnikatelů o daňové ráje opět prudce vzrostl. Jenom za prvních šest měsíců letošního roku přemístilo své sídlo do daňového ráje 294 firem. Za celý loňský rok přitom přesunulo své sídlo 328 společností. V daňových rájích tak v současnosti funguje 12 046 tuzemských společností, což činí 3,29 % ze všech firem registrovaných v Česku. Vyplynulo to z aktuální analýzy České kapitálové informační agentury (ČEKIA), člena nadnárodní skupiny Bisnode.

Pokud by čeští podnikatelé zachovali tempo zapojování svých firem do mezinárodních holdingů po celý zbytek letošního roku, jednalo by se o největší odliv za poslední tři roky. Celkový počet českých firem s majitelem z daňového ráje by na konci roku 2012 dosáhl 12 340, což by představovalo meziroční přírůstek o 10,5 %, komentovala Petra Štěpánová, analytička agentury ČEKIA.

Mezi nejoblíbenějšími daňovými ráji zůstává Nizozemí, Kypr a Lucembursko. Zatímco počet firem přemístěných na Kypr se neustále zvyšuje (z 663 v roce 2006 na 1 784 v pol. 2012), počet společností ovládaných z Nizozemí od roku 2009 stagnuje a z Lucemburska se dokonce snižuje. Největší procentuální nárůst zaznamenaly Bahamy, Belize a Seychely.

Čtěte také: Bahamy jdou na blacklist daňových rájů, nejvyhledávanější destinací je Nizozemí

Co stojí za zvýšeným zájmem o daňové ráje?

Podle Michala Friedbergera, obchodního ředitele společnosti Akont Trust Company, může za nárůst zájmu o vzdálené daňové ráje především záměr státu omezit anonymitu akcií na doručitele. Kdo si chce anonymitu a možnost jednoduše převádět podíly ve firmách zachovat, využije právě těchto zemí a český stát na něj velmi obtížně dosáhne. V souvislosti se zrušením akcií na doručitele platným od ledna 2014 očekáváme, že hlavní vlna zájmu o tyto země teprve přijde, uvedl Michal Friedberger,

V případě evropských daňových rájů tvoří hlavní motiv nižší daňové odvody. Například na Kypru lze snadno dosáhnout poloviční míry efektivního zdanění. V některých odvětvích je úspora dokonce ještě vyšší. Na Kypru například firmy neplatí žádné daně z obchodu s cennými papíry, při vyplácení dividend nebo za prodej obchodních podílů. Daň z příjmu právnických osob činí 10 % (ČR 19 %).

MM_socky3

Čtěte také: Podnikání z daňového ráje se vyplatí, ale není pro každého

Dalším důležitým faktorem pro přesun do daňových rájů jsou mezinárodní smlouvy o ochraně investic. Ty stojí nad českými zákony a poskytují výrazně lepší ochranu majetku. Silným impulsem bylo pro podnikatele to, že ústavní soud nezabránil zpětnému zdanění solárních elektráren. Pochopili, že stát hraje podle pravidel, které může kdykoli měnit a snaží se tomuto riziku vyhnout, uzavřel Michal Friedberger.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).