Hlavní navigace

Zájem o kanceláře je v Praze větší než v Londýně

26. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Navzdory finanční krize je zájem o kancelářské plochy v Praze vysoký. Za první čtvrtletí letošního roku se pronajalo 73 % průměrného objemu realizované poptávky kancelářských ploch v letech 2005 – 2008. Jak vyplývá ze studie mezinárodní poradenské společnosti DTZ, jedná se o nejlepší třetí poměr ve srovnání 16 evropských měst.

Samozřejmě, oproti prvním třem měsícům loňského roku, které však byly co do objemu uzavřených nájemních smluv rekordní, jde o značný pokles, upozorňuje Martijn Kanters, vedoucí oddělení Consulting & Research v DTZ.

Že výsledky ve střední a východní Evropě jsou lepší, je způsobeno opožděnými dopady ekonomické krize v regionu. Dopad krize se tak projeví až v následujících čtvrtletích letošního roku. Ve Frankfurtu dosáhla realizovaná poptávka v 1. čtvrtletí 140 500 m2 kancelářských prostor, což je o 11 % více než tamní průměr za poslední 4 roky. Na výsledných číslech se však velkou měrou podílela jedna transakce o velikosti 72 000 m2. Na druhé pozici se překvapivě ocitla Budapešť, která dosáhla v 1. čtvrtletí 91 % čtyřletého průměru. Londýn City oproti tomu vykázal za první čtvrtletí vůbec nejnižší úroveň pronájmů za posledních 30 let. Podle studie zaznamenaly nejvýraznější propady v ročním srovnání Moskva, Dublin a Milán (90 %, 79 % a 74 %). V porovnání průměru za poslední čtyři roky se nejhůře umístila opět Moskva, Řím, Dublin a Lucemburk.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).