Hlavní navigace

Zákaz kouření by se neměl vztahovat na e-cigarety, tvrdí odborníci

25. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Zdravotní rizika jsou minimální a navíc u nich nehrozí pasivní kouření. Řeč je o e-cigaretách, na něž by se dle odborníků neměl vztahovat zákaz kouření.

Odborníci se shodují, že by se zákaz kouření v restauracích neměl vztahovat na elektronické cigarety. Zdravotní rizika jsou podle nich v případě elektronických cigaret minimální a nehrozí ani riziko pasivního kouření.

Čtěte také na Vitalia.cz: Elektronické cigarety – menší zlo a zdravější kouření

Na e-cigarety by se zákaz vztahovat neměl, tvrdí odborníci

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Na odborném semináři v poslanecké sněmovně se odborníci shodli, že ve srovnání s klasickými cigaretami jsou elektronické cigarety výrazně méně zdraví škodlivé a přehnaná regulace je zbytečná. Doktorka Eva Králíková z 1. LF UK a VFN na semináři konstatovala, že řešit v tuto dobu přísný zákaz e-cigaret nemá smysl. Závislost na nikotinu se totiž nedaří snižovat, přičemž spalovaný tabák je nejhorším způsobem jeho konzumace. Králíková navíc odmítla i téma pasivního kouření u e-cigaret. Pasivní kouření u e-cigaret není důvodem k obavám, uvedla Králíková.

Ivan Víden z VŠCHT zase k tématu poznamenal: Případný výskyt nebezpečných látek je tak minimální, že nehrozí toxicita pro lidský organismus. Náplň do elektronické cigarety, neboli e-liquid obsahuje propylenglykol, což je látka standardně využívaná v potravinářství i zdravotnictví. Výskyt potenciálně nebezpečných látek je u náplní do e-cigaret ekvivalentní jako v běžných potravinách, kosmetice a lécích.

Po skončení semináře byla Petičnímu výboru poslanecké sněmovny předána petice s podpisy 5 tisíců občanů, která se staví proti regulaci elektronického kouření. Dokument vyjadřuje především nesouhlas s omezováním užívání elektronických cigaret na veřejných místech, zejména v restauracích. Iniciativa každopádně není bez šance. Někteří poslanci ji totiž podporují a plánují podat pozměňovací návrhy, které by e-cigarety ze zákazu kouření vyňaly.

Čtěte také: Zákaz kouření v hospodách půjde obejít jen stěží, upozorňují právníci

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).