Hlavní navigace

Zákaznice není spokojená s prací kadeřníka. Jak je možné účes reklamovat?

29. 5. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Křivý sestřih, špatně obarvené vlasy nebo zkažená trvalá. Jak postupovat při špatně odvedené práci kadeřníka?

Reklamovat se mohou nejen produkty a zboží, ale také služby. Důležitá je vždy včasnost. Jak je to v případě, že je zákazník nespokojený s prací kadeřníka?

Kadeřník, ale i zákazník si musí uvědomit, že ač se nepodepisuje žádné lejstro, už při samotném dosednutí do kadeřnického křesla a vyslovení své představy uzavírá spotřebitel smlouvu o dílo. Kadeřník je povinen postupovat řádně a v souladu s jeho pokyny, uvádí spotřebitelský server dTest, který se na svých stránkách problematice věnuje. Pokud kadeřník nepostupuje řádně s odbornou péčí, kterou lze oprávněně předpokládat u osoby této profese, trpí z právního hlediska výsledek jeho činnosti vadou.

Důležité je přesné zadání

Na úplném začátku by měl zákazník přesně popsat, jak má účes v konečném výsledku vypadat. Ideální je, když si s sebou do kadeřnictví vezmete na pomoc obrázek či fotografii s vybraným účesem a necháte si vysvětlit, co všechno bude procedura zahrnovat. Může to znít banálně, ale je to nejjednodušší způsob, jak předejít nespokojenosti s výsledným účesem, radí vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest Lukáš Zelený.

Čtěte také: S reklamacemi se pojí celá řada omylů. Vyvracíme několik z nich. Omyly při reklamacích: Účtenka je nutnost či reklamace jen v místě nákupu

Přání zákazníka není svaté

Kadeřník má právo na to, vysvětlit zákazníkovi, že jeho přání pro něj není vhodné, například pro jeho typ či hustotu vlasů, a upozornit ho, že výsledek by nemusel odpovídat jeho představě. Lukáš Zelený doporučuje zákazníkům průběžně sledovat, jak kadeřník postupuje. Při dojmu, že se účes nevyvíjí dle představ, může zákazník využít zákonného práva od smlouvy odstoupit, lze-li důvodně očekávat, že výsledek nebude odpovídat zadání či bude trpět nedostatky. Je však povinností zákazníka zaplatit práce do té doby již vykonané, kupříkladu umytí vlasů, doporučuje Lukáš Zelený.

Co když se výsledek od představ liší? 

V případě, že je zákazník s výsledkem nespokojený, může se dožadovat úprav a doplnění, aby byla smlouva ze strany kadeřníka naplněna. Dohodnutá odměna kadeřníkovi náleží teprve tehdy, pokud dodrží svoji část smlouvy. Ta je pouze ústní a je tedy obtížné později prokazovat její obsah a následný rozpor výsledku s objednávkou. Dokud tedy vytvořený účes neodsouhlasíte, neplaťte, doporučuje Zelený. Když už na placení dojde, měl by si zákazník vyžádat doklad o provedených službách a jejich ceně.

Tip: Jak jde dohromady odpovědnost za vady, reklamace a GDPR? Odpověď nabízí článek Musíte při přijímání reklamace žádat o souhlas se zpracováním údajů?

Co když vadu zákazník odhalí až doma? 

Vady provedení, vyjdou-li dodatečně najevo po uhrazení ceny služby, už mohou být pouze předmětem reklamace. V tento okamžik už nelze namítat, že střih či odstín, které zákazník zhlédl a posvětil zaplacením, nesouhlasí s původní objednávkou.

U účesu neplatí známá záruční doba, v níž je možné vady reklamovat. Kadeřník odpovídá pouze za výsledek v okamžiku dokončení práce. Skryté nedostatky, jež jsou nepochybně důsledkem porušení povinnosti kadeřníka postupovat při plnění smlouvy řádně, je nutné oznámit, jakmile vyjdou najevo. Záleží na povaze vady, ale primárním nárokem je bezplatná oprava. Nedá-li se vada odstranit, můžete žádat slevu z ceny, uzavírá Zelený. 

Psali jsme: Dopravce doručil zákazníkovi poškozený balík. Ten ho ale převzít musí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).