Hlavní navigace

Zakládání firem zlevní. Eseróčko půjde založit za zhruba 3 tisíce korun

11. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Změna, která má usnadnit podnikání v Česku, dostala zelenou. Náklady na založení firmy se sníží o tisíce korun.

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal novelu zákona o soudních poplatcích, která počítá se snížením nákladů na založení společnosti s ručením omezeným. Zakládající tak ušetří tisíce korun. Snížení ceny za založení eseróčka tak byla jedna z podmínek, kterou musela Česká republika splnit, aby mohla čerpat v dalším programovacím období dotace z evropských fondů. Evropská komise členským státům nařídila, aby se cena pohybovala okolo 100 eur.

Čtěte také: Praktický průvodce založení společnosti s ručením omezeným

Založení eseróčka zlevní o tisíce

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

V současnosti činí soudní a notářské poplatky při založení společnosti minimálně 11 tisíc korun. Nově zaplatí zakládající 100 eur, tedy přibližně 2700. Kromě snížení nákladů by se zakládání společností mělo také usnadnit a zrychlit. Vytvoříme jakési vzorové zakladatelské dokumenty a v případě, že je zakladatelé použijí, budou mít zjednodušený, zlevněný a zrychlený režim, vysvětloval už dříve v té době ještě jako náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán. Novela zákona o soudních poplatcích, která má zakládání firem zlevnit a usnadnit, bude účinná od zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Čtěte také: Chcete založit firmu? Poradíme vám, podle čeho zvolit výši základního kapitálu

Zakládání firem v Česku je složité a drahé

V nákladnosti a jednoduchosti zakládaní firem se České republika v současnosti řadí mezi nejhorší země OECD.  Abyste zahájili v Česku podnikání, musíte v průměru podstoupit 9 procedur. Průměrná hodnota za OECD přitom činí 5 dní. Firmu založíte v Česku za 19 a půl dne, v zemích OECD za 11 dní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).