Hlavní navigace

Zakládání nových živností? V posledních letech jde o doménu žen

12. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zatímco počet podnikatelů – mužů se za posledních 5 let snížil o 193, počet podnikatelek vzrostl o více jak 34 tisíc.

Do drobného podnikání (jako OSVČ) se tak v posledních letech pouští mnohem více žen než mužů. Vyplývá to ze srovnávací analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Ženy dobývají podnikání

V roce 2016 sice nebyl rozdíl tak výrazný, i tak ale přibylo mezi drobnými podnikateli 8942 žen a pouze 4638 mužů. Do roku 2010 přitom platilo, že nové živnosti zakládali spíše muži než ženy.Dobývat podnikatelský kopec se rozhoduje čím dále více žen po mateřské dovolené, ale roste i počet zajištěných žen, které míří k vyšší nezávislosti, vidíme i růst žen ve věku 55 let a více. Obecně pro ně platí, že jsou vytrvalé, méně riskují, nemají ego mužů a jdou věcně za výsledkem. Úspěch neměří finančními a mediálními ukazateli, ale schopností přežít v delším časovém horizontu, klidně i s menšími zisky, komentoval data Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Nejvíce podnikatelů – mužů podniká v jihovýchodní oblasti ČR, následuje Praha a oblast severovýchodní. Nejvíce žen pak působí v Praze, následuje jihovýchodní a severovýchodní oblast. Co se týče typů živností, muži mají z poloviny živnost volnou, u žen jde o dvě třetiny. Dvojnásobně větší podíl mají ženy vůči mužům ve vázané činnosti. Naopak u mužů je třetinově zastoupena živnost řemeslná, zatímco u žen se jedná jen o necelých 15 %.

Počet OSVČ hlavních stále klesá

Statistiky počtu OSVČ jakožto celku nicméně ukazují, že dlouhodobě klesá počet OSVČ hlavních i nadále. Od roku 2009 se jejich počet ztenčil o 17 % a nyní jich úřady evidují dokonce nejméně od zveřejňování detailních statistik. Aktuálně se jich v evidenci nachází 570 tisíc. Ještě před 8 lety jich přitom v Česku působilo 687 tisíc. Na druhou stranu stále platí, že počet OSVČ hlavních neubývá takovým způsobem jako před několika lety.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).