Hlavní navigace

Zákon o ekologické újmě už nabyl účinnosti

30. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká republika 19. května vydala zákon č. 167/2008 Sb. o přecházení ekologické újmě, o její nápravě a o změně některých souvisejících zákonů. Účinný je od 19. srpna a některým subjektům díky němu vznikne povinnost zařídit si finanční zajištění v případě ekologické újmy.

Česká republika v květnu letošního roku vydala zákon č. 167/2008 Sb. o předcházení ekologické újmě, o její nápravě a o změně některých souvisejících zákonů. Stalo se tak na základě směrnice Evropského parlamentu o odpovědnosti za životní prostředí v souvislosti s prevencí a nápravou škod na životním prostředí. Účinnosti tento zákon nabyl 19. srpna. Obsahuje povinnosti jednotlivých subjektů k předcházení ekologické újmy a případně její nápravě a seznam činností, na které se zákon vztahuje. Do jmenovaných spadá například přeprava nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických přípravků potrubím nebo v železniční, silniční, vodní vnitrozemské, letecké nebo námořní dopravě.

skoleni_27_5

Jednou z budoucích povinností pro subjekty, které mají v předmětu podnikání uvedenou výše jmenovanou činnost, je zařídit si finanční zajištění – nejčastěji řešené formou pojištění, uvádí Alena Bartoňová, jednatelka GrECo International a doplňuje, že pokud subjekt vykonávající činnost zmiňovanou zákonem způsobí ekologickou újmu, bude muset všechny náklady na její likvidaci uhradit. Kromě toho mu však také hrozí pokuta za správní delikt a správní orgány mohou uložit pokutu až do výše 5 milionu korun.

Nebude-li mít společnost provozující činnost jmenovanou zákonem zabezpečenou finančním zajištěním například formou pojištění, nebude ji smět ani vykonávat. Do počátku roku 2011 by měla vláda svým nařízením stanovit způsob, kterým se rizika budou hodnotit, kritéria hodnocení dostatečnosti finančního zajištění pro provozovatele a užší podmínky finančního zajištění pro prevenci a nápravná opatření. Nařízení by mělo nabýt platnosti 1. 1. 2013. Čtěte více: Evropská komise chce zpoplatnit emisní povolenky, které firmy dosud dostávaly zdarma

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).