Hlavní navigace

Zákon o obchodních korporacích prošel sněmovnou

19. 12. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 397604
Poslanecká sněmovna schválila v závěrečném čtení zákon o obchodních korporacích. Zákon výrazně zjednodušuje podnikání v Česku.

Zákon o obchodních korporacích upravuje podmínky fungování obchodních společností a družstev. Reaguje na novou úpravu občanského zákoníku a stanoví určité odlišnosti typické pro podnikatelský svět. Hlavním přínosem má být jednodušší podnikání, svobodné rozhodování o vlastnictví a motivace k dobré správě společností.

Co je to obchodní korporace? Pod pojmem obchodní korporace se schovají jak obchodní společnosti, tedy osobní a kapitálové společnosti včetně evropských společností a sdružení, tak i družstva.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila jde o klíčový zákon pro české podnikatele. Přináší moderní obchodní právo a pro je pro podnikatelskou sféru mimořádně příznivý. Posílí také konkurenceschopnost Česka, které se stane atraktivnější pro zahraniční investory, míní ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Tento zákon je společně s novým občanským zákoníkem a zákonem o mezinárodním právu soukromém součástí rekodifikace soukromého práva v Česku. Upravuje vznik, zánik a správu obchodních společností a družstev. Na rozdíl od současného obchodního zákoníku, který má zcela nahradit, nebude obsahovat úpravu závazkových vztahů. Všechny typy závazkových vztahů totiž do budoucna upraví pouze občanský zákoník.

Zákon o obchodních korporacích umožní mimo jiné snazší přístup k podnikání. Server Podnikatel.cz již informoval o snížení základního kapitálu pro vznik společnosti s ručením omezeným. Pro eseróčko je stanoven nejnižší možný základní kapitál na 1  korunu, na rozdíl od povinné tvorby základního kapitálu ve výši 200  000  Kč dle dosavadního obchodního zákoníku. Čtěte také: Na stole je nový zákon. Navrhuje eseróčko s vkladem za korunu a ručení majetkem pro šéfy firem

účto únor klímová

Nový zákon rovněž přináší možnost svobodnějšího rozhodování o vlastnictví podnikatelů. Cílem není bezbřehá volnost, ale systém, který neomezuje podnikání, ale současně chrání ty, kteří nemají dostatečný vliv nebo dostatečné informace. Myslí se tím věřitelé nebo menšinoví společníci či akcionáři. Zákon přesněji reguluje správu obchodních společností. Podrobněji se zabývá vznikem smlouvy o výkonu funkce, otázkám odměňování, kontrole procesu rozhodování manažerů a jejich odpovědnosti za škodu. Nezapomíná ani na úpravu družstev. Čtěte také: Víte, co se v roce 2012 změní v obchodním právu?

Předpokládaná účinnost zákona o obchodních korporacích je stanovena na leden 2014 (oproti původnímu předpokladu s účinností od roku 2013). Ovšem i po účinnosti zákona mohou společnosti nadále pokračovat podle svých dosavadních smluvních úprav, pokud se samy nerozhodnou, že se podrobí novému zákonu. V zájmu ochrany třetích osob však musí společnost přejít pod působnost nového zákona zcela, nikoliv pouze v některých vybraných částech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).