Hlavní navigace

Zákon o volném pohybu služeb usnadní podnikání

17. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Návrh zákona o volném pohybu služeb, který do našeho právního systému implementuje směrnici EU o službách na vnitřním trhu byl odeslán do vnějšího připomínkového řízení. Nyní mají jednotlivé připomínkové orgány dvacet pracovních dnů na případné komentáře. Po uplynutí lhůty a zapracování připomínek se návrh přesune ke schválení vládě.

Pokud by byl zákon schválen, přinese několik významných výhod. Hlavní z nich je možnost přeshraničního poskytování služeb. Současně by ale nová legislativa měla i snížit administrativní zátěž, zjednodušit povolovací režimy a tedy i zjednodušit podnikatelské prostředí.

Zákon počítá se zavedením tzv. principu tichého souhlasu, díky kterému už nečinnost úředníků nepůjde na účet podnikatele, nýbrž samotného úřadu. Pokud totiž správní orgán neučiní rozhodnutí ve stanovené lhůtě, bude se automaticky počítat, že povolení se udělilo.

Také by se měly vytvořit jednotná kontaktní místa, kde bude možné získání potřebných základních informací souvisejících se vstupem do podnikání a zprostředkování vyřízení potřebných formalit nutných pro zahájení činnosti, a to i elektronickou formou.

Zákon o volném pohybu služeb by měl vstoupit v platnost na konci roku 2009.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).