Hlavní navigace

Zákon se může obrátit proti malým výrobcům potravin

10. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zákon o významné tržní síle a jejím zneužití včera schválila Poslanecká sněmovna. Přehlasovala tak senát, který zákon poslancům v létě vrátil. S předpisem dlouhodobě nesouhlasí Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR). Považuje to za populistické politické rozhodnutí.

Při hodnocení zákona nebyly vzaty v úvahu argumenty odborníků, tvrdí Zdeněk Juračka, prezident SOCR ČR. Poukazuje především na to, že politikové ignorovali analýzu Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE).

Návrh zákona je v rozporu s principy vytváření společného evropského ekonomického prostoru jako konkurenční výhody a ve svých efektech může vést k růstu šedé ekonomiky, korupce, byrokratizace obchodních vztahů, říká se v rozboru VŠE. SOCR ČR k tomu dodává, že norma deformuje podmínky smluvních vztahů na tuzemském maloobchodním trhu. Problém vidí v tom, že by se v konečném důsledku zákon obrátil proti menším domácím výrobcům potravin.

Pokud se prokáže, že bude mít zákon pozitivní dopad pro menší výrobce potravin a do poklesu cen potravin, jsem připraven dát svou funkci prezidenta SOCR ČR k dispozici. Prokáže-li se ale opak, měli by stejnou odpovědnost přijmout i ti, kteří zákon vytvořili a prosadili, zdůrazňuje Juračka.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).