Hlavní navigace

Zákonné novinky v nájemním bydlení

1. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ode dneška je platná novela občanského zákoníku v oblasti nájemního bydlení. Pro majitele bytů i nájemníky klíčové změny se týkají především přechodu nájmu po smrti nájemce a informační povinnosti.

Novinkou je, že po smrti nájemce přechází nájem na osoby uvedené v zákoně, a to za stejných podmínek; není třeba uzavírat novou nájemní smlouvu. Novela sice omezuje trvání takto převedeného nájmu na dobu dvou let, ale zároveň díky sociální klauzuli vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 70ti let a osoby nezletilé, popisuje jednu ze změn ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Podle něj také novela zlepšuje informovanost mezi pronajímatelem a nájemníkem a zjednodušuje skládání kaucí.

Pro majitele bytů by měl být přínosný větší důraz na informovanost ze strany nájemníků. Majitel nyní například může po nájemnících požadovat, aby mu hlásili změnu počtu osob v bytě, ale také mu oznámili jejich bližší identifikaci. Pokud bude nájemník delší dobu v bytě nepřítomný a těžko dosažitelný, má vůči pronajímateli oznamovací povinnost a musí určit kontaktní osobu, která ho v době nepřítomnosti zastoupí pro řešení případných problémů a také v případě nenadálé nutnosti zpřístupní byt.

Novelu občanského zákoníku v oblasti nájemního bydlení vidíme po letech stagnace jako posun, alespoň po ekonomické stránce, dopředu. Z právního hlediska je v novele důležitá ta část o přechodu nájmu jen na dobu určitou. Chybí nám v něm hlavně výpověď z nájmu ze strany pronajímatele bez udání důvodu u smluv uzavřených na dobu neurčitou a zejména u smluv uzavřených bez svobodné vůle pronajímatele, komentuje novelu pro business server Podnikatel.cz Aneta Červenková, tisková mluvčí Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).