Hlavní navigace

Kdy zvýšit zálohy na důchodové pojištění?

5. 1. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V roce 2011 se tradičně zvýšily také minimální zálohy na důchodové pojištění u OSVČ vykonávající hlavní činnost, a to ze stávajících 1731 korun na 1807 korun. Na jejich změnu však mají OSVČ ještě čas. Nová výše záloh se počítá až od měsíce, kdy dojde k podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2010, ve většině případů tedy až od dubna.

Pro OSVČ, které vykonávají vedlejší činnost, se od dubna zvýší minimální záloha z 693 Kč na 723 Kč. Jejich minimální roční vyměřovací základ letos činí 28 452 korun. OSVČ s hlavní činností pak mají minimální roční vyměřovací základ 71 136 korun. Čtěte více: Změny v sociálním a zdravotním pojištění v roce 2011.

Od roku 2011 platí navíc další novinky. OSVČ, která chce platit pojistné na důchodové pojištění prostřednictvím poštovní poukázky, musí požádat příslušnou OSSZ o její zaslání, protože již nebudou poukázky automaticky zasílány všem, jako tomu bylo v předchozích letech. Žádost na OSSZ mohou OSVČ poslat písemně poštou, e-mailem (i bez ověřeného elektronického podpisu), prostřednictvím datové schránky, telefonicky nebo osobně. Složenky obdrží pouze na jeden rok, upřesňuje ČSSZ na svých webových stránkách. Stahujte nové formuláře související se sociálním pojištěním

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).