Hlavní navigace

Založení eseróčka by mohlo brzy zlevnit o dalších 2700 korun

14. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Prvním čtením ve sněmovně prošla novela zákona, která pro řadu společnosti s ručením omezeným ruší soudní poplatek za prvozápis do obchodního rejstříku.

Založení firmy by po několika měsících mohlo opět zlevnit. Poslaneckou sněmovnou totiž prošla v prvním čtení novela zákona o soudních poplatcích, která počítá s osvobozením od poplatku za zápis do obchodního rejstříku notářem, který je nyní stanoven na 2700 Kč. Novela se nicméně týká jen společností s ručením omezeným a navíc ne všech. Zápis bez soudních poplatků má platit je pro ty společnosti s ručením omezeným, které splní zákonem stanovené podmínky.

Čtěte také: Eseróčko půjde od roku 2015 založit ještě jednodušeji. Jaká rizika to obnáší?

Založení s.r.o. by mohlo zlevnit o 2700 korun

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Poslaneckou sněmovnou prošla v prvním čtení novela zákona o soudních poplatcích, která osvobozuje podnikatele od poplatku za prvozápis do obchodního rejstříku. Ten nyní činí 2700 korun. Jak ale upozorňuje ministerstvo, osvobození se nebude vztahovat na všechny firmy. Týká se jen společností s ručením omezeným, které splní zákonem stanovené podmínky. Od poplatků totiž mají být osvobozeny pouze osoby oprávněné k podání návrhu na zápis při zápisu společnosti s ručením omezeným do veřejného rejstříku, provedl-li tento zápis notář a zapisované skutečnosti měly podklad v notářském zápisu o zakladatelském právním jednání o založení společnosti s ručením omezeným, které obsahuje jen povinné náležitosti předepsané občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích a podle kterého vkladová povinnost má být splněna splacením v penězích.

Nově by tak náklady na založení podniku měly představovat odměny notáře. Nadále bude potřeba počítat zejména s odměnou notáři za sepsání notářského zápisu, která se
pohybuje zhruba od 5000 Kč výše či se správním poplatkem za ohlášení živnosti.
Navíc, při zakládání a vzniku společností s více společníky, kdy jsou práva a
povinnosti těchto společníků upraveny ve společenské smlouvě, lze i nadále
očekávat a doporučit asistenci a poradenství poskytované advokáty,
vysvětlil Aleš
Terš
, advokát PwC Legal.

V květnu už založení firmy zlevnilo

Pokud zákon projde, půjde o druhé zlevnění založení společnosti v krátké době po sobě. Od května letošního roku totiž mohou notáři přímo zapisovat do obchodního rejstříku, přičemž se za první zápis akciové společnosti do obchodního rejstříku provedený notářem platí nově 8000 Kč namísto dřívějších 12 000 Kč, za první zápis společnosti s ručením omezeným pak 2700 Kč namísto 6000 Kč a změny nebo doplnění již zapsaných údajů notáři udělají za 1000 Kč namísto 2000 Kč.

Čtěte více: Levnější založení firmy se opozdilo, navzdory zákonu se systém teprve testuje

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).