Hlavní navigace

Financování vědy? Zaměřme se na aplikovaný výzkum, radí podnikatelé

16. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výdaje na vědu a výzkum zůstaly v loňském roce přibližně stejné jako v roce 2007. V obou letech překročily mírně hranici 54 miliard korun. Od počátku milénia však výdaje vzrostly více než dvakrát. Většina peněz přicházejících na vědu a výzkum pochází z podnikatelské sféry. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Podle podnikatelů není stávající struktura výdajů optimální a financování vědy a výzkumu by se mělo změnit. Firmy požadují, aby peníze směřovaly hlavně na aplikovaný výzkum. Podnikatelům by se také zamlouvalo, aby se více podpořilo účelové financování. Pozadu také zůstává spolupráce průmyslu a výzkumných institucí.

Pokud nedojde ke změnám, nelze očekávat zásadní zvýšení přínosu výzkumu a vývoje pro udržení a povzbuzení konkurenceschop­nosti našeho hospodářství. Česká ekonomika nemá do budoucna jinou alternativu, než odejít od levné práce a montoven k inovacím a k výrobkům s vysokou připadnou hodnotou, uvedl na svých internetových stránkách Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).