Hlavní navigace

Zaměstnanci mohou i letos využít zjednodušený formulář pro daň z příjmů

8. 1. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Daňové přiznání k dani z příjmů podává ten zaměstnanec, který nevyužije možnost daňového ročního zúčtování od zaměstnavatele.

Zjednodušené daňové přiznání pro závislou činnost zajistí poplatníkům rychlejší a snadnější vyplnění. Poplatník může podat přiznání i elektronicky přes Daňový portál, kde mu správnost vyplnění ověří kontrolní mechanismy. Součástí tiskopisu je i žádost o vrácení přeplatku na dani. Do daňového přiznání se uvádějí pouze příjmy ze zaměstnání mající zdroj na území ČR. Tiskopis je určen jak pro rezidenty, tak i pro nerezidenty ČR.

Čtěte také: Zaměstnanci a změny v dani z příjmů od roku 2018

Dvoustránkové daňové přiznání lze využít na všechny příjmy ze závislé činnosti. Například v situaci souběžných příjmů z pracovních poměrů, souběžných příjmů z pracovněprávních vztahů s odměnou za výkon funkce právnických osob, odměnou zastupitelstva, odměnou za účast ve volbách, náhradou ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti při pracovním úrazu apod. 

Tip: Daňový portál – daňová kalkulačka, daňové přiznání online

Obdobně je možné do daňového přiznání zahrnout odměny z dohod o provedení práce zdaněné srážkovou daní. Platí ovšem pravidlo, že se musí jednat o všechny dohody o provedení práce, které poplatník ve zdaňovacím období uzavřel. Jednoduše řečeno, buďto se zde zahrnou všechny odměny z dohod o provedení práce, nebo naopak vůbec žádné.

Zjednodušené daňové přiznání není určeno pro:

  • poplatníky s příjmy z podnikání, nájmu, s kapitálovými příjmy nebo s ostatními příjmy,
  • poplatníky s příjmy ze zdrojů v zahraničí, 
  • poplatníky podávající dodatečné přiznání.

Čtěte také: Vyplňujeme nový vzor prohlášení poplatníka pro rok 2018

Pro zaplacení daně z příjmů fyzických osob je nezbytné uvádět správné předčíslí bankovního účtu, tj. 721, a to pro oba typy daňového přiznání, tedy i pro zjednodušený formulář přiznání k dani z příjmů fyzických osob pro poplatníky mající pouze příjmy ze závislé činnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).