Hlavní navigace

Zaměstnancům hrozí za neférové jednání vězení

21. 10. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Právníci upozorňují na změny trestního zákoníku, který od začátku letošního roku definuje hned několik hospodářských činů. Trestní zákoník zpřísnil postihy týkající se korupce a neférového obchodního jednání. Jeho dopady aktuálně řeší především podnikoví právníci, kteří svým zaměstnavatelům radí, jak správně postupovat.

Hlavní změny, které chrání poctivé podnikatele a spotřebitele v České republice, se týkají hospodářské soutěže a veřejných zakázek. Zásadními body je kriminalizace podplácení při podnikání a postih přímo odpovědných zaměstnanců firem, které mezi sebou uzavřou kartelovou dohodu, upozorňuje na hlavní změny odborník na trestní právo z brněnské právnické fakulty Jaroslav Fenyk. Dodává, že za velmi závažné přečiny, se mohou ve vězení ocitnout přímí aktéři dohody, která poškozuje konkurenční prostředí a zabraňuje volné soutěži mezi subjekty. Zatímco dříve tyto problémy řešil Úřad na ochranu hospodářské soutěže vysokými pokutami pro firmy, které se kartelové dohody účastnily, nyní jsou odpovědní sami zaměstnanci. Ti se kvůli nezákonnému jednání mohou dostat za mříže.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).