Hlavní navigace

Zaměstnavatelé budou spořit na předdůchodce

16. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na dnešním jednání se tripartita o daňové reformě nedohodla. S výjimkou tzv. předdůchodů. V rámci reformy ministerstvo plánuje dlouho očekávané zrušení „kočkopsa“ tj. superhrubé mzdy, zvýšení sazby daně z příjmů z patnácti na devatenáct procent, odvody formou daně z úhrnu mezd ve výši 32,5 %. Ve hře je rovněž očištění zákona o daních z příjmů o celkem 118 daňových výjimek. A samozřejmě vytvoření jednoho inkasní místa.

Proti návrhu se staví jak odbory, tak zaměstnavatelé. Zaměstnavatelům vadí zpojistnění dohod o provedení práce i zrušení některých benefitů. Odborům naopak vadí zvýšení pojistného na zdravotní pojištění a redukování sazeb pojistného na sociální a zdravotní pojištění u osob samostatně výdělečně činných. Pojistné se má zaměstnancům zvyšovat o dvě procenta.

Na čem se naopak tripartita shodla je zavedení „předdůchodů“. Jedná se o předčasné důchody pro lidi s namáhavými profesemi. Zatím jde jen o jakýsi nástin plánu. Podle zástupců odborářů a zaměstnavatelů by na předdůchody měli přispívat zaměstnavatelé na zvláštní účet u penzijního fondu částkou ve výši dvou až tří procent. Z této naspořené částky by se potom důchody i vyplácely.

O které zaměstnance by se jednalo, bude záležet na rozhodnutí zaměstnavatele. Ten by jednotlivé profese určil kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem. Do důchodu by odcházeli o jeden až pět let dříve než jiní zaměstnanci.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).