Hlavní navigace

Zaměstnavatelé, myslete na důležitou změnu u podání přehledu o výši pojistného

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Od začátku července došlo ke změně ve způsobu podání přehledů o výši pojistného. Změna se týká zaměstnavatelů.
Jana Knížková 8. 7. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Počínaje přehledem za kalendářní měsíc červen 2020, který zaměstnavatelé mají povinnost předložit příslušné okresní správě sociálního zabezpečení ve lhůtě od 1. do 20. července 2020, lze podání přehledu o výši pojistného učinit pouze jedním  způsobem. 

Zaměstnavatelé tak musí učinit jen v elektronické podobě, a to zasláním na elektronickou adresu nebo do datové schránky určené orgánem sociálního zabezpečení ve formě datové zprávy, a to ve formátu, struktuře a tvaru určeném příslušným orgánem sociálního zabezpečení – tj. jako datovou větu výhradně ve formátu XML (PVPOJ). Nesplňuje-li podání tyto podmínky, nepřihlíží se k němu.

Čtěte také: Přehledy na sociálku lze podat do 18. září, nejlépe online. ČSSZ nabízí návod

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Co dělat, pokud není online způsob možný? 

Pokud zaměstnavatel nemůže z prokazatelných objektivních technických důvodů přehled předložit v elektronické podobě, může tak učinit v písemné podobě na předepsaném tiskopisu zasláním na adresu určenou OSSZ nebo předáním tohoto tiskopisu příslušné OSSZ. Přitom je povinen uvést důvod takového postupu. 

Tyto technické důvody se posuzují podle § 61 odst. 5 zákona o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, obdobně.

Čtěte také: Chaos dovršen, přehledy u sociálka se budou podávat v jiné lhůtě než u zdravotka

Daně2020_III

Některé speciální (mzdové, účetní, personální) programy obsahují funkce i formuláře pro odesílání přehledu pomocí služby e-Podání ČSSZ. O vlastnostech používaného programu se informujte u příslušného dodavatele či výrobce, doporučuje Česká správa sociálního zabezpečení. 

Pro vyplnění a odeslání přehledu lze využít také interaktivní formulář na ePortálu ČSSZ (pokud speciální program nevyužíváte nebo tuto funkcionalitu program nenabízí). Využití ePortálu ČSSZ je zcela zdarma a je možné jej využít buď s datovou schránkou nebo prostřednictvím prostředků Národní identitní autority. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).