Hlavní navigace

Zaměstnavatelé se radují, kvalifikovanějších lidí stále přibývá

13. 6. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Na českém trhu práce je stále více kvalifikovaných lidí. Přesto si zaměstnavatelé často nemohou vybrat. V jakých oborech a proč? Odpovědi najdete v článku.

Na nedostatku lidí s potřebnou kvalifikací se podepsal nástup finanční krize. Začalo velké propouštění a v celé ekonomice se zastavily nábory. Lidé si začali více vážit stávajícího zaměstnání a nechtěli jít do nejistoty, takže ani dobrovolně neměnili zaměstnání a tím se zastavila rotace lidí na trhu. Bohužel to mělo dopad i na kvalitu práce a schopností pracovníků.

Dnes už je ale situace stabilnější a zvláště čeští zaměstnavatelé pociťují výrazný posun dopředu. Ve srovnání s loňským rokem se hodnocení kvalifikovaných zaměstnanců zlepšilo o 5 %. V současnosti v České republice volná pracovní místa těžko obsazuje pouze 9 % zaměstnavatelů. Z globálního hlediska jsme tedy na pátém místě. Ještě snazší je situace v Irsku nebo ve Španělsku. Odborníci jsou naopak vysoce nedostatkovým zbožím překvapivě v Japonsku. Problém najít vhodného pracovníka tam má 85 % všech zaměstnavatelů.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Lidí s potřebnou kvalifikací stále přibývá. Mají ale přehnané nároky.

Přestože jsme níž, než je globální průměr, na trhu práce je mnoho nezaměstnaných, tak prakticky každá 10. firma nemůže najít vhodné zaměstnance. K vysokému umístění Česka napomáhá především odlišný přístup zaměstnavatelů k výběrovému procesu. Například v Německu nebo Rakousku je proces výběru zaměstnanců podstatně delší než u nás. V těchto zemích probíhá více kol výběrových řízení, kdy se pečlivě posuzuje zapadnutí kandidáta do týmu a do firmy jako takové. Více se pracuje s referencemi, s vyhodnocováním motivačního dopisu a hodnocení kandidáta pomocí testů kompetencí, říká Jaroslava Rezlerová, ředitelka ManpowerGroup.

Nejčastější důvody pro obtížné obsazování volných míst

Zaměstnavatelé si často nemohou vybrat, protože uchazeči o volnou pozici nemají dostatečné zkušenosti. Platí to zvláště pro technické obory. Navíc mají lidé přehnané očekávání a nároky na své pracovní ohodnocení a typicky českým jevem je také neochota se za prací stěhovat nebo dojíždět. Nedostatek talentů pak zaměstnavatele nutí, aby měnili přístup k náborům a ke způsobu, jakým pracují s lidskými zdroji. České firmy ještě mnohem více než ty zahraniční zkoušení nové
náborové metody, které předtím ještě nezkoušeli. Může to být například oslovování lidí přes sociální sítě, vyhledávání odborníků v zahraničí a podobně,
vysvětluje Jaroslava Rezlerová.

Nezřídka se lze setkat s tím, že si zaměstnavatel vhodné pracovníky sám vychovává. To je ale velmi náročný proces a firma musí lidi motivovat k tomu, aby u ní vydrželi co nejdéle a nešlo jen o zmařenou investici. Vedení společnosti musí nabídnout alespoň výhled kariérního rozvoje včetně nástrojů, jakými bude zaměstnance podporovat při jeho kariérním rozvoji.

skoleni_29_6

TOP 10 nejhůře obsaditelných pozic
Pozice 2012 2013
1. Řemeslník Řemeslník
2. Obchodní zástupce Inženýr
3. Marketing, PR a komunikace Management / Executice management
4. IT pracovník  Lékař a jiný neošetřující zdravotní personál 
5. Kuchař Nákupčí
6. Lékař a jiný neošetřující zdravotní personál Účetní a finanční pozice
7. Řidič Marketing a PR specialisté
8. Dělník Obchodní zástupce
9. Uklízečka a hospodyně Dělník
10. Technik Sales manager

Některé pozice z loňského žebříčku byly nahrazeny jinými. Zájem o tyto pozice je ale nadále vysoký. Průzkum ukazuje, že se mění priority firem s tím, jak na trhu roste konkurence, klesají marže a společnosti jsou nuceny zvyšovat efektivitu, produktivitu, snižovat cenu, vytvářet nové služby a ty potom umět prodat. Znaená to jediné, firmy musí být schopny pracovat stejně nebo i více se stejným nebo často i menším počtem zaměstnanců. Logicky pak vzniká tlak na jiný přístup k práci.

Do TOP 10 se letos dostaly i finanční pozice, což znovu dokládá, jak firmy tlačí na náklady a na kontrolu řízení. Kontroling a business analýza je stále důležitější oporou řízení a finanční analytici se stávají běžnou součástí projektových týmů tak, aby byly tyto projekty nákladově naprosto pod kontrolou. Stálicí mezi nejhůře obsaditelnými pozicemi jsou obchodníci. V době, kdy zákazníci šetří a nenakupují, jich obstojí stále méně, uvádí Jaroslava Rezlerová.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).