Hlavní navigace

Zaměstnavatelé, vychovejte si nové posily a získejte finanční podporu

24. 6. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Úřad práce vybízí k nabírání lidí bez praxe. Zaměstnavatelé mají příležitost vychovat si hlavně mladé lidi podle svých představ a navíc s finančním příspěvkem.

Téměř pětinu všech nezaměstnaných tvoří v České republice mladí lidé do 25 let. Situace se v této věkové skupině zhoršuje rok roku. Zatímco v roce 2011 se na pobočkách Úřadu práce hlásilo 92 000 mladých Čechů, loni už to bylo bezmála 100 000. Nárůst je vykazován i letos a o podporu v nezaměstnanosti budou mladí absolventi škol ve velkém žádat v následujících týdnech a měsících během letních prázdnin a po jejich skončení. Mladí lidé patří stejně jako lidé předdůchodového věku mezi nejohroženější skupiny na trhu práce, dokládá Štěpánka Filipová, mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí. Proto se na ně zaměřuje program odborných praxí.

Projekt má mladým poskytnout možnost praxe týkajících se odborných dovedností a znalostí, předcházet opakované evidenci a celkově snížit průměrnou dobu evidence mladých uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, naučit mladé lidi za prací dojíždět, překonávat kvalifikační a sociální bariéry a motivovat mladé nezaměstnané k hledání a udržení si práce.

Na praxi může student i matka samoživitelka

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Řada mladých lidí má po škole problém sehnat práci kvůli chybějícím zkušenostem. 

Praxe jsou určeny všem uchazečům o zaměstnání ve věku do 30 let včetně, kteří jsou na Úřadu práce evidovaní déle než 4 měsíce. V případě, že nejsou nalezeni vhodní kandidáti, je možné vybírat i uchazeče o zaměstnání evidované kratší dobu než 4 měsíce. Důležité je, aby neměli pracovní zkušenosti delší než 2 roky po absolvování školy. Pracovní poměry se mohou sčítat. Odborné praxe mohou být v případě potřeby kombinovány s rekvalifikacemi a interními poradenskými činnostmi. Odborné praxe se budou konat od 1. červenec 2013 do 31. srpna 2015.

Cílové skupiny:

osoby do 25 let
osoby dlouhodobě nezaměstnané
osoby s nízkou kvalifikací
osoby bez praxe
osoby s tělesným postižením
osoby z romských lokalit
osoby z etnických menšin, azylanti, imigranti
osoby ohrožené zadlužeností
osoby po výkonu trestu
rodiče samoživitelé

Odborná praxe probíhá formou pracovního poměru na plný úvazek. Praktikant tedy musí odpracovat 40 hodin týdně. Pouze ve výjimečných případech je možné zvolit zkrácený pracovní úvazek, ale i tak musí člověk odpracovat minimálně 20 hodin týdně. Povolení k výjimce dostanou především rodiče samoživitelé pečující o dítě do 15 let. Odborná praxe musí být vykonávána nejémně 6 měsíců a maximálně může trvat jeden rok.

Projekt oborných praxí je realizován v souladu se zákonem č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, v rámci ověřování nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti podle ustanovení § 106.

Výhody pro zaměstnavatele

Odborné praxe mohou probíhat u vybraných zaměstnavatelů, se kterými Úřad práce uzavře Dohodu o vyhrazení společensky účelného pracovního místa. Za odbornou část praxe bude odpovídá mentor vybraný zaměstnavatelem z řad stávajících pracovníků. Zaměstnavatel pak v průběhu praxe pobírá mzdový příspěvek jak na účastníka odborné praxe, tak vybraného metora. Příspěvek na mentora je poskytován na náhradu skutečně vynaložených nákladů na jeho mzdu po dobu zaškolování. Příspěvek na mzdu může dosáhnout maximální výše 24 000 korun na osobu a měsíc.

Praxe je možné realizovat jak u soukromých zaměstnavatelů, tak ve veřejné správě s výjimkou organizačních složek státu a státních příspěvkových organizací. Projekt má v každém kraji jinou kapacitu a je nutné si ji ověřit na krajských pobočkách. Například Ve Středočesékm kraji bude touto formou podpořeno minimálně 240 osob, 150 jich získá doklad o kvalifikaci, dalších 200 pak osvědčení o odborné praxi.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).