Hlavní navigace

Názory k článku Zápis do obchodního rejstříku půjde rychleji a levněji. Víme, co se chystá

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 11. 2011 12:14

  ledo (neregistrovaný) ---.156.broadband14.iol.cz

  Koukám, že v Česku se úspěšně daří právnickým povoláním (advokáti, exekutoři, notáři) a nikdo je nekoriguje. Vláda jim jde na ruku (proč asi...). Nejprve si advokáti v 90. letech vylobbovali, že jedině oni budou mít monopol na poskytování právních služeb (a vynutili si rozpuštění Komory komerčních právníků), nedávno si exekutoři vylobbovali, že budou moci nařizovat exekuce bez soudu, a notáři vylobbovali převod dědického řizení na sebe (to ještě beru, protože soudy mají hlavně soudit, ale notáři si z dědictví udělali výhodný byznys). Nyní se byznys notářům rozroste o agendu správy společností a prý se poplatky "zlevní".

  No, jak jsem z článku pochopil, registrovat bude notář společnost jen po sepsání notářského zápisu, což vyjde minimálně na 4200 Kč. Dnes ale platí, že např. veřejné obchodní společnosti (v.o.s.) nebo organizační složky zahraničních i českých společností nemusejí být zakládány notářským zápisem, takže zakladatel ušetří těch 4200 Kč. A po roce 2014 budou muset polatek zaplatit. (A vsadím se, že si notáři vylobbují zvýšení poplatků s odůvodněním, že jim narostou povinnosti a budou muset nabírat nové pracovníky).

  Navíc, notářů je aspoň v Praze zoufalý nedostatek, Notářskou komoru ovládla v 90. letech mafie, která mezi sebe odmítá pustit další notáře, aby si netříštili svoje zisky. Já vždycky, když si jdu pro ověření podpisu nebo kopie (ne všechna ověření může dělat CzechPoint), tak čekám, mám-li štěstí jen 15 minut, ale většinou musím čekat 30-45 minut. Čekal jsem už i hodinu a půl.

  Ono totiž nejde jen o úvodní registraci společnosti, ale pak provádění veškerých změn (změna adresy bydliště jednatele-společníka, změna příjmení u žen, změna sídla společnosti, změna základního kapitálu, změna názvu společnosti.....). Při každé změně se bude muset k notáři a vysolit 4200 Kč za nový notářský zápis (to platí nyní jen pro s.r.o./a.s.). Už vidím jak se tvoří fronty před notářskými kancelářemi.

  Nechápu, proč se u nás pokaždé zvolí prolobbované návrhy. A proč zákony u nás píšou advokátní kanceláře? Respektuji, že Dědič patří k našim největším odborníkům na obchodní právo, ale promiňte, není nezávislý, je partner AK KŠB, která má obchodní zájem na komercionalizaci obchodního rejstříku.

  Ve Velké Británii a ve Spojených státech existuje na správu obchodního rejstříku jeden úřad (resp. v USA jich je 50, neboť pro každý stát), u kterých si zakladatel může sám založit společnost elektronicky, ale zejména pak provádět přímo všechny změny online. Nemusí běhat osobně k žádným notářům. Asi před 10 lety se i u nás uvažovalo, že by vznikl jeden správní Rejstříkový úřad, ale myšlenka se neujala, což je škoda. V té Británii to funguje opravdu efektivně, společnost je založena klidně za 15 minut, nebo maximálně za pár hodin. Když je potřeba něco změnit, tak změna se projeví do 5 minut. A hlavně v Británii nemají živnostenské listy, což je další buzerace navíc. Při spravování společnosti totiž nejde jen o obchodní rejstřík, nejdřív se musí na živnostenský úřad, za majitelem nemovitosti a doložit spousta papírů, tahle nemožná byrokracie v Británii odpadá.

  Bylo by rozumné odebrat agendu správy společností soudům, protože soudy mají soudit a ne registrovat firmy. Ale předat agendu notářům je špatný nápad, přikláněl bych se spíš k dobře fungujícímu britskému vzoru.

  Chápu ale, že profesor Dědič je fanaticky orientovaný na německé a rakouské právo, a dál do světa nedohlédne. Chtělo by to se trochu z té zaprděné střední Evropy porozhlédnout po světě (nejen Británie, ale třeba i Singapur, Hongkong, Nový Zéland, Austrálie mají efektivně a rychle fungující obchodní rejstříky). Česko zůstává pořád zaostalou zemí a kolonií Německa.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).