Hlavní navigace

exPRESS: Zapříčiní silná koruna odchod firem?

13. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Koruna je stále na pořadu dne. Její celkové posílení donutilo firmy uvažovat o snižování počtu pracovních míst i o přesunu aktivit za hranice Česka. Potvrzují to výzkumy. Nejsou však jen nástrojem pro manipulaci k přechodu na euro?

Každá čtvrtá firma zvažuje odchod z Česka »

Více než čtvrtina firem zvažuje přesun alespoň části svých aktivit z Česka do jiných zemí. Důvodem tohoto uvažování je rekordní posílení koruny v tomto roce. Firmy jsou dále nuceny snižovat počet pracovních míst. A to většinou bez ohledu na obor, ve kterém podnikají. Vyplývá to z výsledků rozsáhlého průzkumu mezi českými firmami.

Průzkumu organizovaného Americkou obchodní komorou, Svazem průmyslu a dopravy ČR, Hospodářskou komorou České republiky, Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou, Nordickou obchodní komorou a Nizozemskou obchodní komorou se zúčastnilo 426 firem. Jednalo se o subjekty podnikající v oblasti výroby, služeb, logistiky, nemovitostí a turistického ruchu. Roční obrat většiny těchto firem přesahoval 100 milionů korun.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

České firmy patří v regionu střední Evropy k nejsilnějším

Podle zveřejněného žebříčku poradenské společnosti Deloitte obsadila automobilka Škoda Auto třetí místo a energetická společnost ČEZ místo páté.

Kontrolní úřad zjistil nedostatky na železnici

Hlavními příčinami byly označeny neúplně připravené akce, velká komplikovanost stavebního a územního řízení a chyby v projektech.

Letiště Praha bude před Vánoci propouštět své zaměstnance

Správa Letiště Praha bude před Vánoci kvůli privatizaci rušit desetinu pracovních míst. Prvního prosince bude muset odejít na 150 zaměstnanců Letiště Praha.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Databáze k českému předsednictví zveřejněna

Databáze je přístupná v několika jazycích a to: v češtině, francouzštině, angličtině a němčině.

Czech POINT chce dalších 964 obcí

Elektronizaci veřejné správy vítají jak občané, kteří nemusejí kvůli běžným úkonům běhat po úřadech, tak i samotní úředníci pracující na úřadech.

Podnikatelé mohou získat dotaci na moderní technologie

Podporováno je rovněž vytváření sítí business angels. Business angel je individuální investor využívající vlastní kapitál na financování perspektivních malých a středních podniků s výrazným růstovým potenciálem.

Antimonopolní úřad slibuje častější kontroly veřejných zakázek

Pochybné praktiky v této oblasti jsou jedním z nejčastěji zmiňovaných problémů české veřejné správy.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Inflace v srpnu 2008 poklesla

Spotřebitelské ceny poklesly v srpnu v porovnání s červencem o 0,1 %. Zasloužil se o to zejména pokles cen potravin, nealkoholických nápojů a dopravy.

Nezaměstnanost v minulém měsíci stagnovala

Úřady práce zaznamenaly, že počet nezaměstnaných v srpnu 2008 oproti červenci 2008 stoupl o 2275 osob. I přes navýšení počtu uchazečů o téměř dva a půl tisíce zůstala míra nezaměstnanosti ve srovnání s červencem na hodnotě 5,3 procenta.

Cloud 22 temata

Společnosti špatně měří oblast lidských zdrojů

Malé, střední a velké firmy v České republice stále nedostatečně měří oblast lidských zdrojů. Firmy neustále sledují pouze tradiční oblasti, jako jsou například náklady na externí nábor.

Víkendová Bomba

Výběr nejlepšího týdenního videa ze serveru Bomba.cz

Pat a Mat v reálu

Anketa

Jak trávíte víkend?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).