Hlavní navigace

AČCKA vítá zařazení průvodcovské činnosti do živnosti volné

30. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur vítá začlenění průvodcovské činnosti a provozovaní cestovní agentury do volné živnosti v novém živnostenském zákoně, který je účinný od zítřka. Velice zásadní a pozitivní je tak především změna u průvodcovské činnosti, kdy se z živnosti vázané stala nově živnost zcela volná. Nastává tak stav, který platí ve většině zemí původní evropské patnáctky, upozorňuje Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Novinka tak mj. umožní českým průvodcům provádět skupiny turistů v zahraničí. Čeští turisté si tak již nemusí připlácet za drahé místní průvodce, kteří vůbec neuměli česky a jen skupinu doprovázeli, protože měli místní licenci, připomíná Okamura.

Volná průvodcovská činnost by také podle asociace měla pomoci regionům. Místní informační centra, cestovní kanceláře, památkové rezervace a podobně si mohou proškolit vlastní průvodce, aniž by je museli poslat na specializovaný kurz. Asociace si od novinky slibuje také větší konkurenci na poli průvodcovských služeb, která bude průvodce motivovat k dalšímu vzdělávání a také k etičtějšímu přístupu k turistům.

" Co se týče kontroly kvality průvodců, je vše při starém, každý průvodce si může průvodcovský kurz a zkoušky stejně jako doposud zaplatit a udělat dobrovolně, tato možnost zde samozřejmě nadále zůstává. Kdo z průvodců tedy přistoupí ke své práci odpovědně nebo chce mít výhodu u cestovních kanceláří či před klienty, může si kdykoliv kurz i zkoušky udělat," tvrdí Okamura. Navíc podle něj nese zodpovědnost za kvality průvodce ten, komu turista službu platí – tedy např. cestovní kancelář.

Provozování cestovní kanceláře zůstává nadále koncesovanou živností.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).