Hlavní navigace

Záruky pro exportéry a firmy jsou schváleny. Spustí se na přelomu dubna a května

29. 4. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Vláda schválila návrh na mimořádný vklad ve výši 4 mld. Kč do fondu Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) ke krytí závazků z poskytovaných záruk.

Cílem těchto záruk je pomoci exportním podnikům zasaženým krizí kvůli koronaviru. Vklad byl schválen v souvislosti s novelou zákona o pojišťování a financování exportu se státní podporou a příslušným prováděcím usnesením vlády.

Tentokrát poskytne záruky EGAP

Ministerstvo financí ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR připravilo novelu umožňující, aby Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) poskytovala záruky úvěrujícím bankám za splacení úvěru tuzemských vývozců, výrobních a obchodních podniků na provoz, pracovní kapitál, inovace a zkvalitnění výroby. Cílem je posílení likvidity exportně orientovaných podniků. Záruka bude poskytována za závazky splacení úvěrové jistiny úvěrující bance, upřesňuje ministryně financí Alena Schillerová.

Novela zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou nově zavedla možnost zřízení zvláštního fondu EGAPu ke krytí závazků z poskytovaných záruk. Po podpisu novely prezidentem republiky mohla vláda rozhodnout, že do fondu poputuje prvotní vklad 4 mld. Kč z vládní rozpočtové rezervy. V budoucnu ho na základě aktuálních potřeb EGAPu bude možné v případě potřeby po schválení vládou znovu doplnit.

Maximální pojistná kapacita exportní pojišťovny, která může být využita k poskytování záruk za úvěry, činí celkem 142 mld. Kč. Ministerstvo financí v rámci boje proti dopadům koronaviru již navýšilo celkovou pojistnou kapacitu EGAPu novelou zákona o státním rozpočtu na 330 mld. Kč.

Přečtěte si: Exportérům pomůže Česká exportní banka. Nabízí také zvýhodněné podmínky

Podmínky programu Záruka COVID plus

Ministerstvo financí coby 100% akcionář exportní pojišťovny představilo program s názvem Záruka COVID plus už počátkem dubna. Podmínkou programu je především to, že podíl exportu zboží a služeb na celkových tržbách z výrobků a služeb a tržbách za prodej zboží musí u žadatele dosahovat minimálně jedné pětiny za rok 2019.

Poskytnutá garance bude platná maximálně po dobu tří let pro úvěry na pracovní kapitál a maximálně pět let pro investiční úvěry. Maximální hranice úvěru činí 25 % z celkových ročních tržeb z prodeje výrobků a služeb za rok 2019. Minimální částka zaručeného úvěru začíná již na 5 mil. Kč. EGAP bude krýt jistinu úvěru až do výše 80 %, minimální podíl banky tedy bude 20 %.

Další informace najdete v článku Také vývozci budou moci požádat o úvěr. Program má název Záruka COVID plus

Záměrem programu je podpora a udržení podnikání společností s 250 a více zaměstnanci. Opatření tak doplní pomoc Českomoravské záruční a rozvojové banky pro malé a střední podniky v podobě bezúročných úvěrů v rámci programů COVID I a COVID II.

Spuštění programu se předpokládá na přelomu dubna a května.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).