Hlavní navigace

Zásada "Myslete nejprve na malé" by měla být závazná, myslí si evropští podnikatelé

22. 7. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Hospodářská komora České republiky vydala rozsáhlé stanovisko Evopského svazu řemesel a malých a středních podniků ke Small Business Act (Aktu pro malé podnikání), jehož návrh v červnu zveřejnila Evropská komise. Akt by měl být podle generálního tajemníka Evopského svazu řemesel a malých a středních podniků (UEAPME) Andrey Benassiho závazný. Argumentuje tím, že Akt vznikal právě na základě potřeb malých a středních podniků. Statistiky MSP v Evropě potvrzují, že EU a členské státy by měly věnovat maximální pozornost MSP , když připravují nové aktivity nebo legislativu nebo mění stávající. Úroveň produktivity práce v MSP dosahuje 50 % v porovnání s většími společnostmi, informuje Hospodářská komora o slovech Benassiho, který také připomněl zásadu Myslete nejprve na malé.

UEAPME vítá, že Aktem a heslem Myslete nejprve na malé opouští Evropská unie politiku výjimek. Pokud totiž EU i národní státy budou tuto zásadu uplatňovat a všechny své legislativní a další kroky budou promýšlet s ohledem právě na malé a střední podniky, nejsou výjimky třeba. Evropská Rada a Parlament by však tuto zásadu musely uznat jako závaznou, stejně tak jednotlivé unijní státy.

" Mohlo být uděláno více, aby evropské instituce a členské státy byly zavázány plně uplatnit zásadu Mysli nejprve na malé, která je stále vnímána jako cíl spíše než zásada, která by se měla uplatňovat. Navíc chybí jasné závazky ohledně důležitých prvků této zásady jako je princip Pouze jednou (zrušit povinnost podávat opakované stejné informace nebo hlášení státním úřadům), hodnocení dopadu legislativy a opatření na MSP a účast MSP v poradních orgánech," kritizuje naopak UEAPME. Svazu se nelíbí rovněž fakt, že Akt neobsahuje nic o pracovním trhu a principu flexicurity (princip EU kombinující flexibilitu na pracovním trhu s jistotami; do češtiny se občas termín překládá jako flexijistota). Stejně tak chybí zmínka o pomoci malým a středním podnikům při zvládání enviromentální legislativy.

Nástroje v marketingu

Svazu se nelíbí také koncept růstu malých a středních podniků nastíněný v Aktu, který uvažuje pouze o růstu zaměstnanců malých a středních firem. Jedná se tedy pouze o kvantitativní růst, ale nebere se v úvahu růst kvalitativní – a to především například s ohledem na mikropodniky nebo OSVČ. Svaz také upozorňuje, že inovace v malých a středních podnicích zdaleka nejsou jen hi-tech inovacemi.

UEAPME žádá Radu, aby prosadila alespoň meziinstitucionální dohodu k plnému prosazení hlavních zásad Aktu pro malé podnikání, zejména zásady Mysli nejprve na malé, tak aby byly plně uplatněny a právně závazné v Evropě, formuluje Evropský svaz své závěrečné stanovisko k Aktu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).