Hlavní navigace

Zásadní kroky ke snížení byrokracie zemědělcům

10. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministr zemědělství Ivan Fuksa představil zásadní kroky ke snížení byrokratické zátěže zemědělců. Ministr hodlá změnit některé vyhlášky a upravit znění zákonů. Podstatnou změnou bude slučování organizací zabývajících se kontrolou v resortu ministerstva zemědělství.

Antibyrokratická komise (ABK), jako poradní orgán ministra, upozornila na několik nejkřiklavějších případů, kdy jsou zemědělci vystavení přehnanému tlaku ze strany státních úředníků. Malí farmáři v oblasti prodeje ze dvora a faremního zpracování jsou například nuceni do plnění přísných kritérií, přestože evropská legislativa umožňuje benevolentnější přístup. Sporná je i přeprava zvířat, kdy české úřady na rozdíl od celé EU nerozlišují komerční přepravu a přepravu chovatelem.

Vydal jsem okamžitě pokyn, aby veterinární správa ve všech sporných záležitostech postupovala v souladu s legislativou, ale nikoli s přehnanými nebo neopodstatněnými požadavky především vůči menším provozovatelům. Naší úlohou je vytvářet přívětivé prostředí pro zemědělce a ne jim házet klacky pod nohy umělým zvyšováním jejich nákladů v souvislosti s dodržováním iracionálních a zastaralých podmínek, sdělil Ivan Fuksa.

Ministr současně s bojem se zbytečnou byrokracií vyzývá zemědělce k dalším podnětům proti obtěžující byrokracii. Své podněty mohou zemědělci předat ABK pomocí formuláře na webu ministerstva zemědělství.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).