Hlavní navigace

Zavedení #EET se opět odkládá a navíc se rozšíří na další podnikatele

20. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: MFČR, podle licence: Rights Managed
Je to vtip? Ministr financí Andrej Babiš opět odkládá zavedení povinné elektronické evidence tržeb a navíc se ukazuje, že se rozšíří na další podnikatele.

V nejistotu uvádí ministr financí Andrej Babiš české podnikatele, kterých se bude týkat evidence tržeb (EET). Před čtvrtečním jednáním vlády, kde jsou e-tržby na stole, řekl České televizi, že zavedení EET se opět odkládá. A navíc se rozšíří na další podnikatele

Andrej Babiš při tiskové konferenci
Autor: MFČR, podle licence: Rights Managed

Andrej Babiš při tiskové konferenci.

Zavedení zákona o evidenci tržeb bude prý složité z hlediska zákona o veřejných zakázkách. Do konce léta má totiž vláda vybrat dodavatele systému. Andrej Babiš proto počítá s tím, že se povinná evidence tržeb spustí teprve až někdy v 1. pololetí příštího roku, přitom původně se mluvilo o startu k 1. lednu 2016, poté k 15. únoru. Můj osobní tip je někde začátkem dubna. Pevně doufám, že nejpozději v prvním pololetí to bude fungovat, řekl Babiš České televizi. 

Nic není jistého

Jenže ani tento termín není rozhodně jistý. Ministrův osobní tip se naplnit nemusí, protože už nyní opoziční poslanci, především z řad ODS a TOP 09, vyhrožují obstrukcemi. Nikdy nedovolíme ten zákon schválit a uvést v realitu, protože je stejně nebezpečný pro volné dýchání v téhle zemi, je stejně nebezpečný jako jeho předkladatel, uvedl už dříve Miroslav Kalousek z TOP 09.

„Divadelní“ vystoupení přitom již daňoví poplatníci viděli při prvním čtení zákona začátkem července, kdy nejdříve ministr financí Andrej Babiš přinesl do sněmovny obří účtenky, poté následovala situace, při které Miroslav Kalousek vylepil na řečnický pult plakát s Babišovou karikaturou. Čtěte také: Přijetí #EET budeme blokovat klidně dva roky, říká Kalousek

Že opozice nechce podpořit zákon, navíc ho chce blokovat, Babiš podle svých slov nechápe. Hovořil proto o tom, že projednávání zákona spojí s hlasováním o důvěře vládě: Nemůžeme podporovat podvodníky. A můžeme to spojit s hlasováním o důvěře vládě, uvedl Babiš. 

To však rezolutně odmítli jeho koaliční partneři. Podle premiéra Bohuslava Sobotky není racionální důvod, proč zákon o EET spojovat s hlasování důvěry vládě. Podle něj by to zákonu stejně nepomohlo.

Opozice by však takové hlasování uvítala, jak se ostatně na Twitteru vyjádřil šéf ODS Petr Fiala.

EET nově i pro prodejce zmrzliny

Jak dále uvádí Česká televize, povinná evidence tržeb se rozšíří i na další podnikatele. Kdo prodává zmrzlinu (zmrzlináři i cukrárny), bude muset tržby evidovat. Týká se to navíc i venkovních stánků. Premiér Bohuslav Sobotka přitom na jaře ujišťoval, že prodejců zmrzliny se e-tržby týkat nebudou. Teď je všechno jinak. Jistotu tak nemá prakticky žádný podnikatel, protože zákon o evidenci tržeb konkrétně neuvádí, které tržby budou vyloučeny z povinné evidence. To totiž stanoví pouze nařízení vlády, které však dodnes neexistuje. A právníci tento bod považují za jeden z nejspornějších. Čtěte více: Dali jsme zákon o #EET k nastudování právníkovi. Ten ho smetl ze stolu

A co na to sami daňoví poplatníci? Ti už vymýšlejí trefné vtipy, jejichž počet se brzy rozšíří. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).