Hlavní navigace

Čeští podnikatelé: Zavedení víz do Kanady poškodí vzájemný obchod

Sdílet

Českým podnikatelům se nelíbí opatření kanadské vlády, která zavedla víza pro občany České republiky. Kanada se tak rozhodla kvůli zvyšujícímu se počtu romských žadatelů o azyl původem z ČR. Podle tuzemských firem za nastalou situaci může hlavně benevolentní kanadský azylový systém.

Dnešní bleskové zavedení víz je pro nás nepříjemným překvapením a neseriózním krokem mezi dvěma partnery a významným způsobem poškozuje vzájemnou důvěru. Kanada je významným obchodním partnerem ČR, zavedení vízové povinnosti v žádném případě nepřispívá k dalšímu rozvoji vzájemného obchodu, podnikání naopak poškozuje a komplikuje, uvedl předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich.

Šeich dále doufá, že zavedení víz je jen krátkodobou záležitostí a bude co nejdříve zrušeno. Vzniklou situaci po zavedení vízové povinnosti vnímáme i jako test Evropské unie a výzvu pro Brusel, pokud se jednomu z jejích členů stane podobné příkoří. EU by na tento krok měla jednoznačně reagovat a postavit se za ČR a ukázat, že dokáže hájit zájmy členských zemí, dodal Šeich.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).