Hlavní navigace

Pryč s českou korunou, zaveďme místo peněz stravenky

7. 7. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Zdá se to možná neuvěřitelné, ale naprostá většina restaurací stále přijímá za oběd kromě stravenek i české peníze. Doufejme, že Miroslav Kalousek s tímto nešvarem brzy zatočí, protože koruna snižuje stravenkám konkurenceschopnost.

Staronový ministr financí Miroslav Kalousek se zřejmě opět pokusí zbavit daňový systém co nejvíce různých výjimek. Za oběť kromě jiného možná padne i daňové zvýhodnění stravenek. To se logicky nelíbí společnostem, které stravenky vydávají a které tyto pseudopeníze velice dobře živí. Ty se proto velice hlasitě ozývají a pomocí „ukázkové“ práce s makroekonomickými údaji se snaží všem dokázat, že bez stravenek přestanou lidé jíst, pracovat a že díky tomu zkrachují stovky podnikatelů (především v hostinském odvětví, kam chodí lidé pouze se stravenkami). Bankrotující firmy pak podle nich přivedou na dlažbu tisíce zaměstnanců a stát ve svém důsledku na zrušení daňového zvýhodnění stravenek ještě prodělá stamiliony korun. Čtěte více: Kalouskova křížová výprava proti stravenkám opět začíná.

Ve zkratce řečeno, jestliže skončí daňové zvýhodnění stravenek, zcela jistě se rozpadne náš sociální systém a ekonomika se zhroutí. Zhruba takto se snaží stravenkové firmy argumentovat. Jenže v poslední řadě jde především o peníze a těmto společnostem jde ve skutečnosti o jediné, udržet si neskutečně výhodný byznys.

Nesnažte se také udržet podnikání, které vám vynáší miliony korun, aniž byste se musel příliš namáhat. Navíc najděte si byznys, kde můžete protáčet miliardy korun s základním jměním v řádu jednotek milionů. Mezi občany a firmami v současnosti se nacházejí stravenky v hodnotě přes 10 miliard korun. Firmy, které stravenky vydávají, dají dohromady jmění ve výši maximálně desítek milionů korun. Těžko tak říci, co by se stalo, kdyby jedna z těchto firem třeba náhle zkrachovala. Kdo stravenky firmám a lidem proplatí? Zřejmě český stát. Jedním dechem je však nutné dodat, že při stávající legislativě se snad v tomto oboru nedá zkrachovat, jelikož generaci zisku vám zajišťuje už samotné nastavení systému.

S jídlem roste chuť, a proto stravenkové firmy nevytvářejí už pouze stravenky, ale začaly též vydávat různé dovolenky či sportenky. Zřejmě se brzy dočkáme argumentace, že bez poukázek těchto firem by Češi přestali jezdit na dovolenou a sportovat. K tomu by APROPOS doplnil pár statistik, které by ukázaly, kolik lidí přes dovolenky vycestovalo do zahraničí, a dodal komentář, že absence těchto geniálních průkazů by naprosto destabilizovala sociální systém a ekonomiku. Můžeme jen brzy očekávat, kdy stravenkové firmy přijdou se snahou o zlikvidování největšího svého konkurenta, tedy české měny – koruny. Čtěte také: Jak utopit českou měnu aneb konec haléřů v Čechách.

MM červen tip 1

Nejhorší na celé věci je, že řada firem a zaměstnanců s pseudoargumenty poukázkových společností souhlasí a skutečně se domnívá, že stravenky jim poskytují něco, co by za normálních okolností nešlo. Ale stravenky nikdo nikomu zadarmo nedává, platí se za ně penězi. Penězi, které samotné (ač je tato informace pro řadu lidí šokující) lze použít na platbu v restauracích. Kdo nevěří, zkuste jakoukoli restauraci, opravdu tam českou korunu přijímají. Co tedy místo papírových poukázek dostávat více peněz a za ty si jídlo (dovolenou, kulturu, sport) kupovat?

Pokud přeci jenom někdo dojde k názoru, že výdaje na stravu by se měly pracovníkům nějakým způsobem dotovat, může se to dít v rámci samotného daňového systému pomocí různých daňových úlev a ne přes externí firmy, které bez práce rýžují miliardy. Nikde navíc není řečeno, že stravenky se mají rušit. Miroslav Kalousek chce „pouze“ odstranit jejich daňové zvýhodnění. V tu chvíli by samozřejmě přestaly být stravenky pro firmy a pro zaměstnance zajímavé, ale jejich konec to nutně znamenat nemusí. Poukázkové firmy by však musely změnit koncept svého podnikání, respektive začít doopravdy podnikat. Tedy domluvit se s restauracemi, že za stravenky nabídnou lidem slevu, či jiné podobné výhody. To chce ale práci, snahu a invenci, ale proč tyto věci dělat, když stačí sedět a čekat, až vám dorazí peníze. Mnohem jednodušší je rozjet propagandu stylu „bez nás umřete hlady“ a doufat, že politici pod tlakem oblbnutých (či uplacených) zájmových skupin podlehnou.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).