Hlavní navigace

exPRESS: Zběsilá jízda koruny a investorsky atraktivní Česko

14. 6. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Týden jednoznačně zastínil vývoj kurzu české měny. Včera začala tlačit na hranici 24 korun za euro a exportéři mají kvůli tomu šediny na hlavě. Dobrou zprávou týdne je žebříček atraktivity zemí pro investory. Česko se udrželo v první desítce.

Česká republika stále patří do TOP 10 v atraktivitě pro investory »

Společnost Ernst&Young uveřejnila výsledky průzkumu, který zjišťuje atraktivitu jednotlivých zemí pro investory. Česká republika obhájila své pozice z předchozích šetření a umístila se i v letošním roce na 9. místě.

Průzkum kombinuje jak realitu (čili uskutečněné investice), tak názory vrcholových manažerů, které země jsou nejatraktivnější. Vnímání atraktivity se ale od reálných dat značně liší. Manažeři totiž tvrdí, že nejatraktivnější zemí je momentálně Čína (21 %), následována USA a Indií (oba státy 9 %). Přitom v současnosti jde do Číny jen 4,4 % investic. Evropa se zdá atraktivní pro 35 % respondentů.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Yahoo a Google budou společně nabízet reklamu

Aliance, který má ročně vynést zhruba 800 milionů dolarů, se týká webových stránek ve Spojených státech a v Kanadě.

ČEZ má zájem o turecké distribuční firmy

Přesněji jde o dvě distribuční energetické společnosti na severu Turecka, které dodávají elektřinu v baškentských oblastech Bebas a Sedas. Za rok se v oblasti Bebas dodá 8 TWh elektřiny zhruba pro 1,3 miliónu obyvatel a v oblasti Sedas se dodá 10 TWh pro téměř 3 miliony obyvatel.

Ve Zlíně vznikne vědeckotechnický park, který přitáhne odborníky na IT

Univerzita Tomáše Bati chce do dvou let vybudovat vědeckotechnický park zaměřený zejména na vývoj softwaru otázky bezpečnosti. V něm budou podle plánů univerzity sídlit IT firmy, které využijí spolupráce s odborníky i studenty doktorských studijních programů Fakulty aplikované informatiky.

Stále nižší počet turistů trápí české kempy, přesto jejich počet roste

Jak vyplývá z výzkumu agentury CzechTourism, zatímco v roce 2004 se jich tu ubytovalo 1,3 milionu, loni to bylo už o 300 000 méně. K zavírání kempů ale i přesto nedochází.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Dan z příjmů fyzických osob pro rok 2009 zatím není definitivní

Vláda v pondělí odložila projednávání novely zákona o daních z příjmů o 14 dní. Návrh zachovává systém daní z příjmů fyzických osob jako v roce 2008, tedy 15% sazbu, ale snižuje sazbu odvodu sociálního pojistného placeného zaměstnanci o jeden procentní bod.

Vnitro vyhlásilo dotační program pro projekty nestátních neziskovek

Dotace půjdou směrem k nestátním neziskovým organizacím, obecně prospěšným společnostem a účelovým zařízením církví, které se podílejí na programu integrace cizinců.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Exportéři pláčou, koruna posílila na 24,13 korun za euro

Exportéři se silnější korunou totiž přicházejí o zisky. Například firma OP Prostějov kvůli silné měně končí s výrobou v Uherském Hradišti a Olomouci.

Nezaměstnanost v květnu klesla, podle analytiků však nebude tento trend v létě pokračovat

Meziměsíčně poklesla na 5 %. Jedná se zároveň i o meziroční pokles o 1,4 procenta. Meziměsíční pokles počtu nezaměstnaných přitom zaznamenalo všech 77 úřadů práce.

AČCKA: Hrozí zdražení služeb pro zahraniční turisty

A to v souvislosti se správními kroky Evropské komise zaměřenými na zákon o DPH, konkrétně na zdaňování služeb cestovních kanceláří.

Banky zvyšují úroky hypoték

Jde o Raiffeisenbank, Hypoteční banku, Komerční banku a Českou spořitelnu. Důvodem je fakt, že inflace v Česku neklesá tak, jak se čekalo, a peníze rychleji ztrácejí svoji cenu.

Jak trávíte víkend?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).