Hlavní navigace

Zbývá čas jen do půlnoci. Za kolik je nepodané přiznání a neuhrazená daň?

1. 6. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Dnes je poslední den pro elektronické podání přiznání k dani a uhrazení případné daně z příjmu. Opozdilci buď zaplatí, nebo sáhnou po poslední možnosti.

Od začátku letošního roku platí novinka, že ti, kdo podají daňové přiznání elektronicky, mají lhůtu pro podání daňového přiznání prodlouženou o měsíc. Základní lhůta 1. dubna se pro elektronická podání pro letošek posunula na 3. května. Vláda navíc na začátku března posunula lhůtu pro přiznání pro všechny o jeden měsíc. 

Kdo tedy podal přiznání v papírové podobě, mohl tak letos beztrestně učinit až 3. května. Jestli přiznání odešle elektronicky, může to letos udělat právě do dnešního dne 1. června 2021.

Platí, že kdo podá přiznání elektronicky, byť po termínu, případné sankce dostane až od původní lhůty pro elektronické podání, tedy od 3. května.

Jak se sankcím vyhnout? 

Pokud to dnes nestihnete, případné pokutě se lze vyhnout využitím daňového poradce a tím si lhůtu prodloužit o další měsíc do 1. července. Od letošního roku už totiž není nutné doručovat na finanční úřad plnou moc daňovému poradci před uplynutím tříměsíční lhůty. Nově stačí, když je dodána až s přiznáním.

WT100 temata2

Sankce za pozdní podání nebo úplné nepodání přiznání činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, maximálně ale 5 % stanovené daně (s tím, že tato částka nesmí být vyšší než 300 000 Kč). V případě, že výše pokuty nepřekročí 200 korun, správce daně penále nepředepíše.

Pokud nezaplatíte daň nejpozději v den její splatnosti, musíte uhradit úrok z prodlení. Ten je ve výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o 14 procentních bodů. Úrok z prodlení se nepředepíše a podnikatel ho nemusí zaplatit, pokud souhrnná výše úroku nepřesáhne u jednoho druhu daně u jednoho správce daně za jedno zdaňovací období nebo za jeden kalendářní rok u jednorázových daní částku 200 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).