Hlavní navigace

Zbývá posledních 24 hodin pro podání daňového přiznání

30. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
1. červenec je dnem, kdy je nutné odevzdat daňové přiznání, na kterém se podílel daňový poradce. Máte už splněny své povinnosti?

Osoby samostatně výdělečně činné, kterým zpracovává daňové přiznání daňový poradce, musejí doručit daňové přiznání za rok 2013 do 1. července. Do 1. srpna 2014 pak trvá lhůta pro odevzdání Přehledů o příjmech a výdajích. Podmínkou pro využití prodlouženého termínu bylo pro OSVČ včasné doručení plné moci pro daňového poradce na finanční úřad, zdravotní pojišťovnu i okresní správu sociálního zabezpečení.

Mohlo by vás zajímat: Daňový poradce má odpovědnost za vaši daňovou povinnost


Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek. 

Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob musí být podáno včas a samotná daň z příjmu musí být správně vyčíslena a zaplacena do termínu pro podání daňového přiznání. Je-li zpoždění delší než 5 pracovních dní, potom je správcem daně předepsána pokuta ve výši 0,05 % vyměřené daně či daňového odpočtu nebo 0,01 % daňové ztráty, nejvíce však 5 % vyměřené daně, odpočtu nebo ztráty. Maximální výše pokuty může činit 300 000 korun

Nedoplatek je nutné uhradit do 8 dní

Během roku 2013 odváděly všechny OSVČ vykonávající hlavní činnost měsíční zálohy na sociálním i zdravotním pojištění. Výše zálohy v loňském roce závisela na dosaženém zisku v roce 2012, při hlavní činnosti ovšem musely být placeny zálohy alespoň v minimální výši. Zaměstnanci, kteří si během roku 2013 podnikáním jen přivydělávali, doplatí povinné pojistné jednorázově, protože na ně se povinnost platit během roku měsíční zálohy nevztahovala. Zaplacené měsíční zálohy se odečítají od zdravotního a sociálního pojištění vypočteného za celý rok. Vznikne-li při odevzdání přehledů nedoplatek na sociálním a zdravotním pojištění, potom je nutné tento nedoplatek uhradit na účet příslušné okresní správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny do 8 dní po odevzdání přehledů. Za úhradu se považuje připsání prostředků na účet.

Termín končí poplatníkům využívajících daňového poradce

Výhodou zpracování daňového přiznání daňovým poradcem je daňová optimalizace, protože daňový poradce uplatní všechny daňové slevy i odpočty a najde nejvýhodnější formy zdanění daných transakcí. Pro OSVČ je ideální spolupracovat s daňovým poradcem dlouhodobě. Může se tak radit při jednotlivých hospodářských transakcích s ohledem na daňové záležitosti už během roku a tím předejít možným nepříjemnostem, například zbytečnému placení vyšší daně z důvodu nedodržení zákonných podmínek pro daňové osvobození při uskutečnění ekonomické transakce, připomíná Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Podrobnosti čtěte v článku Nešetřete na daňovém poradci. Může se vám mnohonásobně vyplatit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).