Hlavní navigace

Odchod Tůmy posune bankovní radu směrem k euroskepticismu

15. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 329515
Guvernér ČNB Zdeněk Tůma se rozhodl rezignovat o půl roku dříve, než mu vyprší v únoru roku 2011 šestiletý mandát. Svoji činnost na pozici šéfa ČNB ukončí již ke konci června letošního roku.

Zdeněk Tůma, guvernér České národní banky (ČNB) se rozhodl rezignovat ke konci června letošního roku. Již v úterý o tom zpravil prezidenta Václava Klause. Mandát měl Zdeňkovi Tůmovi přitom skončit až 12. února 2011. Za hlavní důvody dřívějšího odstoupení z funkce uvedl guvernér snahu zkrátit nejistotu spojenou s obměnou bankovní rady a časové oddělení od ostatních členů rady.

Je celkem přirozené, že narůstá tendence hodnotit kroky a vyjádření členů bankovní rady z pohledu této změny. I na základě podobné zkušenosti před šesti lety si uvědomuji, že pro Českou národní banku bude lépe, když období nejistoty spojené s obměnou bankovní rady bude co nejkratší. Pro mě osobně to také znamená, že mohu o několik měsíců dříve začít přemýšlet o svém dalším profesionálním působení, komentoval svoji rezignaci Zdeněk Tůma.

V České národní bance působí Zdeněk Tůma od roku 1998. Rok poté se stal jejím viceguvernérem a od prvního prosince 2000 zastával funkci guvernéra ČNB. V únoru 2005 ho prezident republiky ponechal na postu šéfa ČNB na další šestileté funkční období, které mělo skončit na počátku roku 2011.

Zdeněk Tůma vystudoval fakultu obchodní na Vysoké škole ekonomické v Praze. Po promocích pracoval v Prognostickém ústavu ČSAV jako vědecký aspirant. V letech 1993 – 95 působil jako poradce ministra průmyslu a obchodu. V roce 1995, tři roky před nástupem do ČNB, se stal hlavním ekonomem společnosti Patria Finance.

Předčasný odchod guvernéra neznamená podle analytiků větší problémy, avšak přesto může vnímání Česka ovlivnit. Nečekaný odchod guvernéra v době krátce před parlamentními volbami může krátkodobě zvýšit nejistotu a zhoršit vnímání České republiky navenek. Vzhledem k celkem neutrálnímu postoji Zdeňka Tůmy z hlediska přijetí eura a vzhledem k tomu, že guvernéra jmenuje prezident, lze s jeho odchodem očekávat spíše posun bankovní rady směrem k většímu euroskepticismu, domnívá se Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).