Hlavní navigace

Zdražení potravin ovlivňuje růst inflace

12. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Celková inflace v Česku je nejvyšší za posledních devět let. Může za to prudký růst ceny potravin, píší dnešní Hospodářské noviny. Ministr zemědělství Petr Gandalovič odhaduje další letošní růst ceny potravin na maximálně deset procent, opozice ústy Michala Haška (ČSSD) mluví až o dvaceti procentech. O růstu potravin je podle ČTK přesvědčený také Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR. Experti a Česká národní banka jsou zdrženlivější.

Na rozdíl od pana ministra (Gandaloviče) mám názor, že se nezastavila cena pečiva, pečivo zkrátka roste dál, roste v prvním čtvrtletí. Čeká nás pravděpodobně určitý cenový boom u vepřového masa, protože stavy už jsou tak zdecimované, že zkrátka přijde den v tomto roce, kdy bude nedostatek prasat a zvýší se to, uvedl například Jan Veleba.

Inflace tak stále zůstává nepříjemně vysoko, překvapivá zatím zůstává relativně nízká odezva ekonomiky na extrémně silnou korunu (vzhledem k meziročnímu posílení o 10% jsme čekali výraznější pokles inflace). Podle nás to může (ve spojitosti se silným růstem v Q1) indikovat existenci poptávkových tlaků v ekonomice. Výhledově čekáme pokles inflace k 5% ke konci roku, rizika jsou ale zatím spíše k mírně vyšší úrovni. Vyšší inflace, vyšší růst pak letos povedou k mírnému zvýšení sazeb, tvrdí Martin Lobotka, analytik České spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).