Hlavní navigace

Ze 111 kontrolovaných obchodů otevřel o svátcích jen jeden. Co mu hrozí?

Jana Knížková

Česká obchodní inspekce kontrolovala o vánočních svátcích obchody, zda neporušují zákaz prodejce. Odhalila pouze jednoho hříšníka.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kontroloři České obchodní inspekce uskutečnili během vánočních svátků celkem 111 kontrol. Na zavřené obchody, tedy respektive na to, zda obchody neporušují zákaz prodeje ve státní svátky, A zjistila pouze jeden případ a týkalo se to internetového prodejce, který měl zároveň provozovnu nad 200 metrů otevřeno 26. prosince a v provozovně byl uskutečňován prodej, říká mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Na Boží hod a také na 2. svátek vánoční, tedy na Štěpána, nesmí mít obchody otevřeno. Také na tyto svátky se totiž vztahuje zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Na Štědrý den pak musely obchody zavřít nejpozději v poledne.

Zákon se netýká všech obchodníků

Otevřené mohou zůstat obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav. 

Za porušení zákazu je možné ze zákona uložit sankci až do výše 1 000 000 Kč. V případě opakovaného porušení zákazů hrozí sankce až do 5 000 000 Kč.

Další státní svátek, kterého se zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě týká, bude 1. ledna. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).