Hlavní navigace

Ze 111 kontrolovaných obchodů otevřel o svátcích jen jeden. Co mu hrozí?

28. 12. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká obchodní inspekce kontrolovala o vánočních svátcích obchody, zda neporušují zákaz prodejce. Odhalila pouze jednoho hříšníka.

Kontroloři České obchodní inspekce uskutečnili během vánočních svátků celkem 111 kontrol. Na zavřené obchody, tedy respektive na to, zda obchody neporušují zákaz prodeje ve státní svátky, A zjistila pouze jeden případ a týkalo se to internetového prodejce, který měl zároveň provozovnu nad 200 metrů otevřeno 26. prosince a v provozovně byl uskutečňován prodej, říká mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Na Boží hod a také na 2. svátek vánoční, tedy na Štěpána, nesmí mít obchody otevřeno. Také na tyto svátky se totiž vztahuje zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Na Štědrý den pak musely obchody zavřít nejpozději v poledne.

Zákon se netýká všech obchodníků

Otevřené mohou zůstat obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav. 

Za porušení zákazu je možné ze zákona uložit sankci až do výše 1 000 000 Kč. V případě opakovaného porušení zákazů hrozí sankce až do 5 000 000 Kč.

Další státní svátek, kterého se zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě týká, bude 1. ledna. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).