Hlavní navigace

Že už neplatíme za recyklaci elektroodpadu? Omyl

16. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Od 13. srpna už při nákupu elekrozařízení nenajdete na účtenkách částku, kterou platíme za likvidaci starého elektroodpadu. Přitom ji stále platíme. Co se děje?

Tento týden skončil výběr poplatku za likvidaci sterého elektroodpadu. Tedy alespoň na oko. Za recyklaci nově nakoupených spotřebičů se platí stále. Jen už nejsou viditelné na účtence. Výsledná cena nákupu řady elektrozařízení klesla. Stále z ní ale bude hrazena podstatná část recyklačního poplatku za nově zakoupená elektrozařízení. Tento recyklační poplatek je totiž nově schován přímo v ceně výrobků, bez jasného vyčíslení na účtence. A to podle některých může být problém.

Neprůhledné účtování poplatku za recyklaci nahrává možným machinacím a netransparentnímu hospodaření. Spotřebitel by měl vědět, kolik za ekologickou likvidaci platí. Viditelný poplatek by měl spotřebitele motivovat, aby výrobek po dosloužení k likvidaci odevzdal, když za tuto službu již zaplatil, vysvětluje Alexandr Hanousek, jednatel kolektivního systému EKOLAMP a jako příklad dává Francii, Itálii nebo Slovensko, kde to takto funguje. Za nesprávný krok považuje ukrytí vyčíslení hodnoty recyklace i dTest. Je vhodné, aby se spotřebitelé dozvěděli, že i nadále jistý příspěvek na ekologickou likvidaci platí. Ovšem pro spotřebitele je primární informace o konečné ceně, kterou se musí vždy dozvědět. Tedy informace o tomto příspěvku může být pouze informativní, nesmí však docházet k účelovému vyčleňování z důvodu snahy o manipulaci s cenou a přilákání kupujících, uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny dTestu.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Výrobci a dovozci se mohou mylně domnívat, že za recyklaci už nic platit nemusí, protože zákonná povinnost úhrady recyklačních poplatků byla zrušena. To ale není pravda. Za zpětný odběr a recyklaci nově zakoupeného elektrozařízení, tedy uvedeného na trh po roce 2005, se stále bude platit, jen se už nebude účtovat poplatek za historický elektroodpad. Navíc se to týká jen některých elektrospotřebičů. U ledniček a jiných velkých elektrozařízení se bude stále účtovat za historický elektroodpad až do roku 2015.

Proč se platí za recyklaci?

Za ekologickou recyklaci a odstranění nebezpečných látek z vysloužilých elektrospotřebičů spotřebitelé platí takzvaný recyklační poplatek. Ten slouží na úhradu nákladů spojených se zpětným odběrem, svozem, tříděním, osvětou a hlavně ekologickou likvidací nebezpečných látek.

U většiny elektrozařízení se rozlišoval příspěvek na historický elektroodpad, tedy ten uvedený na trh před rokem 2005, a příspěvek na recyklaci nově zakoupeného elektrozařízení. Příspěvek na historický odpad je uváděn při nákupu viditelně a odděleně, kdežto pro nová zařízení je skrytý v ceně výrobku.

Pro osvětlovací zařízení byl přijat princip, že není možné jednoduše odlišovat tyto dva druhy příspěvků, a proto se uvádí vždy jenom jeden příspěvek na recyklaci zajišťující financování obou složek elektroodpadu.

Podle průzkumu společnosti EKOLAMP historický elektroodpad uvedený na trh před rokem 2005 představuje stále 62 % celkového objemu přijatého ke zpracování. To je i po osmi letech od zahájení fungování zpětného odběru neuvěřitelně vysoké číslo, které jednoznačně podporuje potřebu i nadále kupujícím viditelně uvádět příspěvky na recyklaci, uzavírá Alexandr Hanousek.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).