Hlavní navigace

Zelená nafta je zpátky, zemědělci jásají

3. 4. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Zelená nafta se vrací. Zemědělci díky tomu ušetří a budou tak více konkurenceschopní. Vláda se na navrácení daňového zvýhodnění shodla jednomyslně.

Zemědělci budou moci opět využívat při práci na polích zelenou naftu. Vláda schválila návrh ministra zemědělství Mariana Jurečky, který to umožňuje. Část spotřební daně z nafty dostávali zemědělci zpátky v předešlých letech, od letoška ale tuto možnost kvůli úsporám za vlády Petra Nečase přišli. Zemědělci následně na protest na řadě míst země zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Něco podobného už se ale opakovat nebude. Zemědělci dostanou zpět 40 % daně u klasické motorové nafty a 57 % u směsné nafty s bio příměsí. Roční výše vratky by se měla podle odhadů ministerstva zemědělství pohybovat na úrovni zhruba 1,28 miliardy korun. Stejné částky se do zemědělské prvovýroby vracely v roce 2013.

Považuji za velký úspěch, že zemědělci získají zpět část spotřební daně z pohonných hmot. Tato daň má sloužit k tomu, aby se z ní financovaly opravy veřejné infrastruktury a silnic. Zemědělci většinu nafty spotřebují na polích, tudíž se nepodílejí na opotřebování komunikací, vysvětluje ministr zemědělství Marian Jurečka. O daňovou úlevu žádá v České republice přibližně 13 000 zemědělských podnikatelů. Pokud by v dalších letech neměli možnost daňového zvýhodnění u některých paliv, mohlo by to vést k omezení produkce ovoce, brambor, chmele nebo kukuřice. Prodražení výroby by mělo dopad i na chovy drůbeže a prasat. Většina států Evropské unie daňové zvýhodnění uplatňuje. Slevu na daních zemědělcům neposkytují pouze Rakousko, Bulharsko, Nizozemsko a Slovensko. Čeští zemědělci by se tak na společném unijním trhu dostali do znevýhodnění.

Vláda se na znovuzavedení takzvané zelené nafty shodla jednomyslně. Kvůli možnému střetu zájmů nehlasoval jen ministr financí a vlastník Agrofertu Andrej Babiš. Je to systémový krokem zpátky, který zkomplikuje správu daně, zvýší administrativní náklady státu a především otevře obrovský prostor k daňovým únikům. Vláda by v případě podpory zemědělců měla spíše sáhnout k podpoře ve formě dotací. Není potřeba kvůli tomu křivit daňový systém a otvírat dveře daňovým únikům, kritizuje rozhodnutí Miroslav Kalousek, bývalý ministr financí.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Nárok na vrácení části spotřební daně mají ty právnické a fyzické osoby, které provozují zemědělskou výrobu, lesní školky a obnovu a výchovu lesa a které použily motorovou naftu nebo směsi minerálních olejů určené pro pohon vznětových motorů s metylestery řepkového oleje nebo bionaftu, prokazatelně nakoupené za cenu včetně spotřební daně, právě pro zemědělskou prvovýrobu, lesní školky nebo obnovu a výchovu lesa.

Nárok na vrácení daně subjekt prokazuje dokladem o prodeji nafty a evidencí o skutečné spotřebě. Dále musí při prvním uplatnění nároku na vrácení daně a při změně skutečností v nich uvedených, předložit doklad o výměře zemědělských a lesních pozemků, na nichž hospodaří na základě vlastnického práva, písemné nájemní smlouvy nebo jiného právního důvodu, a jde-li o fyzickou osobu, doklad o zapsání do evidence samostatně hospodařících rolníků. V případě právnické osoby pak výpis z obchodního rejstříku, případně jiný doklad, podle kterého právnická osoba nezapsaná v obchodním rejstříku vznikla. Nárok na vrácení lze uplatnit poprvé v daňovém přiznání poprvé do 25. dne měsíce následujícího po měsíci, v němž nárok vznikl, ale nejpozději do šesti měsíců ode dne, kdy mohl být uplatněn poprvé. Po uplynutí této lhůty nárok na vrácení daně zaniká.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).