Hlavní navigace

Zelená nafta se zemědělcům vrátí, vratky však budou nižší než do konce roku 2012

27. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Více než 13 tisíc zemědělců může být spokojeno, vrátí se jim vratka na spotřební daně, tzv. zelená nafta. Výše vratek však bude na úrovni roku 2013.

Tzv. zelená nafta, tedy vratka spotřební daně z minerálních olejů spotřebovaných v zemědělské prvovýrobě, se brzy vrátí. Ministerstvo financí totiž naplňuje programové prohlášení vlády a její usnesení a na vládu nyní poslalo novelu zákona o spotřebních daních, která zelenou naftu zemědělcům navrací.

Čtěte více: Zelená nafta je zpátky, zemědělci jásají

Chystá se návrat do roku 2013

Do konce roku 2012 se zemědělcům vracelo 60 % nebo 85 % daně. Od roku 2013 se sazby vratek snížily na 40 a 57 % a od letošního roku se dokonce definitivně zrušily. Omezení a následné zrušení zelené nafty prosadila ještě vláda Petra Nečase (ODS). Podle stávajícího kabinetu však opatření snížilo konkurenceschopnost tuzemských zemědělců a vratku na dani se tak rozhodl vrátit.

Přesto nynější vláda navrhuje  “jen” návrat do roku 2013, tedy znovuzavedení vratky spotřební daně ve výšu 40 a 57 %. Nárok na vrácení půjde uplatnit v daňovém přiznání poprvé do 25. dne měsíce následujícího po měsíci, v němž nárok vznikl, ale nejpozději do šesti měsíců ode dne, kdy mohl být uplatněn poprvé. Po uplynutí této lhůty nárok na vrácení daně zaniká. Opatření by se mělo dotknout více než 13 tisíc zemědělců.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).