Hlavní navigace

Čeští zemědělci si budou moci vyrábět biopaliva pro vlastní potřebu

12. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zemědělci dostávají možnost využít vypěstované energetické plodiny pro vlastní potřebu k výrobě bioplynu, tepla nebo pohonných hmot. Schválila to na dnešním zasedání vláda, která tak novelou implementována do našeho právního řádu nová nařízení Evropské komise. Ta mají za cíl motivovat pěstitele a dále zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů energie.

Hlavní změny spočívají v úpravě podmínek použití a zpracování energetických plodin pro potřeby zemědělce na jeho vlastním hospodářství. Podpora pěstování energetických plodin a podpora výroby biomasy je tak v rámci celé Evropské unie doplněna o možnost zpracování a užití suroviny samotným pěstitelem. Protože odpadá dovážení energetické plodiny jinému zpracovateli, proces zpracování se tím výrazně zkracuje, vysvětluje ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Energetická plodina při tom musí být primárně určena k výrobě a spotřebě energetických produktů jako bioplyn, teplo, elektrická energie nebo dopravních pohonných hmot. Podpora je plně hrazena z evropské kasy a má motivační charakter s cílem zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).