Hlavní navigace

Zemědělci hospodaří již z 8 % ekologicky

18. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ekologické zemědělství zažilo v ČR za poslední rok značný rozvoj. Na konci října tohoto roku u nás hospodařilo přes 1 800 ekologických zemědělců, kteří obdělávali takřka 8 % zemědělské půdy. Biopotraviny pak produkovalo přes 410 ekofarem.

Oproti loňskému roku vzrostl počet ekologicky hospodařících zemědělců skoro o 500 na současných 1802 zemědělských podniků. Meziročně stoupl i počet producentů biopotravin, a to z 253 na současných 410. Zvětšilo se i množství zemědělské půdy, na které působí tyto ekofarmy. V současnosti dosahuje výměra ekologických farem 338 722 ha, což činí 8 % z celkové plochy zemědělské půdy v ČR. Čtěte více: Biopotraviny a jejich boom.

Ukazuje se, že ekologické zemědělství a produkce biopotravin není pouze módní trend, ale že jde o stabilní a perspektivní podnikatelskou možnost pro zemědělce i potravináře. Hlavním stimulem rozvoje není jen státní podpora, ale také vysoká poptávka spotřebitelů po biopotravinách. Ta se odráží nejen v nárůstu počtu výrobců biopotravin, ale i v rozšiřujících se plochách certifikované orné půdy, vysvětlil důvody nárůstu ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).