Hlavní navigace

Zemědělci už mohou žádat o vratku spotřební daně za naftu

2. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Začala platit novela zákona o spotřebních daních, která zachovává takzvanou zelenou naftu. O vrácení části spotřební daně je nutné přihlásit se do dvou měsíců.

S novým měsícem vstoupila v platnost novela zákona o spotřebních daních, která zemědělcům umožňuje získat zpět část spotřební daně za pohonné hmoty využité při práci na polích a v sadech. Vztahuje se na rostlinnou prvovýrobu včetně chmelařství, ovocnářství, vinohradnictví, pěstování zeleniny, hub, okrasných květin, dřevin, léčivých a aromatických rostlin. Tím, že se do zemědělství vrací takzvaná zelená nafta zrušená předchozí Nečasovou vládou, jsem splnil slib, který jsem před časem dal zemědělcům. Od dneška mají opět nárok na daňovou úlevu za pohonné hmoty spotřebované při práci v zemědělské výrobě, řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Zemědělci se letos dočkají stejných vratek spotřebních daní za naftu jako loni.  

Žadatelé dostanou zpátky 40 % daně za nakoupenou naftu. Pokud využívají naftu s příměsí řepkového oleje, tak dostanou zpět 57 % spotřební daně. Nárok na vrácení daně prokážou žadatelé dokladem o nákupu pohonných hmot či interním dokladem o vlastní výrobě pohonné hmoty a evidencí o skutečné spotřebě. V případě vlastní výroby spotřebovaného minerálního oleje pak interním dokladem a evidencí o jejich skutečné spotřebě. Daňové přiznání, návrh formuláře pro evidenci skutečné spotřeby včetně dalších pokynů a informací pro uplatnění vratky spotřební daně jsou na stránkách Celní správy ČR, která žádosti o zelenou naftu vyřizuje.

Nárok na vrácení daně z pohonných hmot spotřebovaných od 1. července do 31. srpna 2014 je možné uplatnit nejpozději do 1. prosince tohoto roku. Po tomto termínu nárok zaniká.

Takzvaná zelená nafta podpoří aktivně hospodařící zemědělce, kteří většinu pohonných hmot spotřebovávají při práci na polích. O daňovou úlevu žádalo přibližně 13 000 podnikatelů v zemědělství. Stát by jim podle odhadů měl dát zpět asi 1,3 miliardy korun, tedy přibližně stejnou částku jako loni.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).