Hlavní navigace

Zemědělci si zoufají nad návrhem státního rozpočtu

16. 9. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Ministerstvo financí předložilo návrh státního rozpočtu pro rok 2009. Přestože se počítá s nejnižším schodkem v novém tisíciletí, návrh se všem nezamlouvá. Zejména proti němu brojí zemědělci, na kterých se má ušetřit nejvíce.

Ministerstvo financí přišlo minulý týden s návrhem státního rozpočtu na příští rok. Miroslav Kalousek počítá se schodkem 38 miliard korun, což by činilo nejnižší deficit od roku 2000. Struktura rozpočtu se však nelíbí zemědělcům, kteří mají dostat méně peněz než letos. Zemědělci tak varují, že by rozpočet mohl ohrozit konkurenceschopnost českého zemědělství. Kdo může být s návrhem naopak spokojen, jsou vědci a výzkumníci. Obdrží totiž o 9 miliard Kč více než v roce 2008.

Nízký deficit jde na úkor zemědělců

Návrh státního rozpočtu počítá s celkovými příjmy ve výši 1114 miliard korun a výdaji v hodnotě 1152 miliard Kč. Schodek státního rozpočtu by tak dosáhl 38 miliard korun, což by jej řadilo na první místo mezi nejnižšími schodky od roku 2000. Podíl deficitu na HDP by měl činit 1,6 %. Návrh však počítá s růstem HDP o 4,8 %, což je dle některých analytiků nereálný odhad. Ekonomové spíše počítají s růstem okolo 3,5 %. Ministerstvo při svém odhadu vychází z pozice v ekonomickém cyklu, předpokladů o vývoji vnějšího okolí, odhadů efektů opatření strukturálních politik, vyhodnocení konjunkturálních průzkumů a dalších veličin, vysvětluje Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí a dodává: Prognóza nemůže být ani příliš optimistická, ale ani opatrná. Musí však být konzervativní. Pravidelně se výsledky tj. úspěšnost prognózy vyhodnocují a v porovnání s obdobnými pracovišti ve světě nejsou o nic horší.

Nejvyšší příjmovou část rozpočtu tvoří tradičně příjmy ze sociálního pojištění, které ale obratem jdou na důchody. Ze sociálního pojištění se má v příštím roce vybrat skoro 400 mld. Kč. Druhou významnou část státních příjmů tvoří samozřejmě daně a z nich především daně nepřímé. Na nich by měl stát vyinkasovat skoro 340 mld. korun.

Naopak nejvíce peněz utratí stát (kromě již zmiňovaných penzí) za platy zaměstnanců ve státní sféře, a to 138 mld. korun. Velkou část výdajů pohlcují i úroky ze státního dluhu. V roce 2009 dosáhnou skoro 50 mld. korun.

Podle ministerstva financí by se již celková výše rozpočtu měnit neměla. Změny mohou nastat ještě v restrukturalizaci jednotlivých položek. Rozpočet se totiž nelíbí zemědělcům, kteří mají dostat méně peněz a zřejmě nepotěší ani státní zaměstnance, u kterých se počítá s nižším růstem platů než jaký má být zvýšení inflace. Kdo si naopak může návrh pochvalovat, jsou vědci, kteří mají dostat o 9 miliard Kč více. Čtěte také: Merkantilismus v dnešní době? Zemědělská politika EU

Zemědělci požadují více peněz

Jestliže jde o podnikatele jako celek, k rozpočtu se staví spíše pozitivně. Pokud bude schválený rozpočet opravdu vykazovat nižší deficit oproti minulým rokům, je to chvályhodné a pomůže to ekonomickému růstu, uvedla pro business server Podnikatel.cz Jana KozlíkováHospodářské komory ČR. Kriticky se však staví ke složení rozpočtu, a to především k výši mandatorních výdajů (tj. těm výdajům, které vláda musí ze zákona provést). Na vině pravděpodobně bude provedená reforma veřejných financí, která byla velmi „ohleduplná“ především k vládním výdajům a nepřinesla zásadní snížení těchto mandatorních výdajů, dodává Kozlíková. Čtěte více: Reforma veřejných financí

Zaměříme-li se však na různé skupiny podnikatelů, najdeme zde i řadu nespokojených. Mezi „nejrozčilenější“ skupinu patří zemědělci. Návrh totiž počítá s tím, že zemědělci od státu dostanou o 9 mld korun méně než letos. Rozpočet kapitoly zemědělství je výrazně snížen – nejvíce ze všech kapitol, což poškodí konkurenceschopnost českého zemědělství, varuje Miroslav Jirovský, předseda Zemědělského svazu ČR. Místo loňských 49 mld. korun si letos zemědělci přijdou jen na 40 mld. Kč. Ministerstvo zemědělství to zdůvodňuje vyššími dotacemi z EU a růstem cen některých potravinářských komodit s očekáváním jejich udržení na vysoké úrovni. Jenže s tím zemědělci výrazně nesouhlasí. Podle nich nárůst cen komodit pouze vyrovnal poklesy cen po vstupu do EU. Navíc polemizují i s druhým argumentem ministerstva, s dotacemi od EU. Jejich reálná výše totiž díky posilující koruně klesá. Podle rozpočtu je posílení koruny vypočteno na 17 %, tedy i přes nárůst dotací z EU o 10 % dojde již letos ke snížení celkové částky podpor a dotací minimálně o 7 %, řekl pro server Podnikatel.cz Miroslav Jirovský a doplnil: Zásadně požadujeme dorovnání rozpočtu o 2,8 mld. Kč. Tento závazek je i ve vládním prohlášení. Pokud vláda zemědělcům peníze nepřidá, zvažují dle vlastních slov i různé protestní akce. Čtěte také: Zemědělci versus mlékárny. Kdo nakonec zvítězí?

Rozpočet se nezamlouvá ani státním zaměstnancům. Mají sice dostat přidáno, ale pouze o 1,5 %, což nestačí ani pokrýt inflaci. Ta se má příští rok pohybovat kolem 3 %. Odbory se k rozpočtu ale zatím nechtějí vyjadřovat. Zasedání tripartity o rozpočtu proběhne až zítra, nemůžeme prozatím jakékoli otázky zodpovědět. Do konce tohoto týdne ČMKOS vydá své oficiální stanovisko, sdělila serveru Hana Wielgusová ze sekretariátu předsedy ČMKOS.

Anketa

Zemědělská politika EU je?

S rozpočtem naopak panuje spokojenost u vědců a výzkumníků. V příštím roce mají dostat o 9 mld. korun více. To každopádně vidíme jako dobré. Výdaje do vědy, techniky a nových technologií jsou obecně velmi vysoké a rizikové, což může potvrdit každý podnikatel, který má výzkumný program, avšak v případě úspěchu lze dosáhnout astronomických příjmů, komentuje tuto skutečnost Jana Kozlíková.

Chystá se komplexní reforma daňového systému

Konečná podoba rozpočtu se ale může stále změnit. Návrh musí nejprve schválit vláda a poté i parlament. Dají se tak očekávat ještě změny. Aby byla udržitelnost státních financí zachována i do budoucna, musí proběhnout další reformy. Počítá se s nimi do dvou let. Připravuje se komplexní reforma daňového systému, která má za cíl systém výrazně zjednodušit a snížit administrativní náklady jak poplatníkům, tak daňové správě, dodal na závěr Jakub Haas z ministerstva financí ČR.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).