Hlavní navigace

Zemědělci budou muset zřejmě omezit výrobu biopaliv

21. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Britský parlamentní výbor pro hodnocení životního prostředí vyzval tamní vládu k odkladu využívání biopaliv. Podle něj škodí životnímu prostředí a zvyšují ceny potravin. Vůči biopalivům jsou skeptičtí také odborníci. Zprávu přinesl server iHNed.cz s odkazem na předsedu výboru Tima Yeo, podle kterého by růst cen potravin mohl ohrozit potravinovou bezpečnost v rozvojových zemích.

Biopaliva měla postupně nahrazovat tradiční pohonné hmoty a snižovat emise skleníkových plynů. Ovšem odborníci poukazují na to, že je velmi sporné, zda skutečně ke snižování emisí skleníkových plynů přispívají a zda vůbec dodají alespoň tolik energie, kolik se jí spotřebuje při jejich výrobě a distribuci. Odborník OSN na výživu Jean Ziegler dokonce biopaliva označuje za „zločin proti lidskosti“ a „katastrofu pro chudé“. OECD odhaduje, že kvůli vládní podpoře vzroste světová produkce bionafty a bioetanolu do roku 2016 o 160 procent. To by znamenalo, že plodiny pro výrobu biopaliv by zabraly jen v EU asi polovinu veškeré půdy, která je vyhrazena na pěstování obilnin, olejnin a cukrové řepy. To by přineslo obrovský tlak na růst cen potravin.

Tento týden se biopalivy bude zabývat i sama Evropská komise. Ta má v plánu směrnici, která stanoví kritéria pro používaní biopaliv s ohledem na dopad na životní prostředí. Využití biopaliv by se tak mělo omezit. Změnu by však podle britského parlamentního výboru mohla přinést druhá generace biopaliv z nezemědělských plodin a odpadních produktů, tyto technologie jsou však ještě v plenkách.

Proti závěrům britského výboru se samozřejmě postavili farmáři, kteří těží ve světě nejvíce z výroby biopaliv.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).