Hlavní navigace

Zemědělský výbor schválil dorovnání plateb zemědělcům, vzniknou i dva programy na podporu provozního financování

11. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny PČR dnes podpořil pozměňovací návrh umožňující převod 1300 milionů korun z Pozemkového fondu ČR na dorovnání přímých plateb zemědělcům. Na základě návrhu mají také vzniknout dva nové programy určené k podpoře provozního financování.

Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny PČR dnes schválil návrh, který umožní převést částku 1300 milionů korun z Pozemkového fondu ČR na dorovnání přímých plateb zemědělcům. Výsledná částka na dorovnání 90 procentní úrovně přímých plateb ‘starých’ členských států EU je tak na základě pozměňovacího návrhu o tři sta milionů vyšší, než stanovil návrh schválený poslanci v prvním čtení minulý čtvrtek, uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Novelu by měla sněmovna posoudit ve druhé a třetím čtení do konce příštího týdne.

Členové zemědělského výboru také podpořili poskytování podpory ve formě faktoringu a dotace a garance provozních úvěrů prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Návrh také umožní vzniknout dvěma programům pro podporu provozního financování. Program Provoz bude subvencovat část úroků z provozních úvěrů od komerčních subjektů a program Faktoring bude přímo podporovat zemědělské prvovýrobce. Tyto kroky považujeme za velmi důležité, uvedl pro server Podnikatel.cz Martin Pýcha ze Zemědělského svazu ČR. Dodal, že podpora zemědělců je potřeba již díky událostem z konce roku 2007. Zemědělci se tehdy potýkali s vysokými cenami komodit, vyhnanými spekulacemi. Na ty se zaměřili investoři po té, co je zasáhla první vlna nedůvěry ve finanční trhy. Po prasknutí této spekulační bubliny a fázi výprodejů se situace obrátila. Nynější ceny zemědělských komodit se pohybují pod výrobními náklady a podporovat provozní financování je proto nyní velmi důležité, doplnil Pýcha.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).