Hlavní navigace

Zima nepřeje hospodám a obchodům, hlásí nejvíce bankrotů

4. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Statistiky kolem bankrotů vyznívají nepříznivě pro pohostinství a obchod. Čtěte, jak si firemní bankroty aktuálně stojí.

Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo za listopad vyhlášeno v obchodu a pohostinství. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti CCB – Czech Credit Bureau. Podle jejich dat bylo vyhlášeno za listopad celkem 370 firemních bankrotů, tedy o 30 méně než předchozí měsíc.

Snížil se počet bankrotů obchodních společností (o 17 případů) i počet bankrotů fyzických osob podnikatelů (o 13 případů). Fyzické osoby podnikatelé se na počtu bankrotů podíleli téměř 70 %. Celkem za jedenáct měsíců letošního roku bylo vyhlášeno 3 380 firemních bankrotů, což je o 1 061 bankrotů více než ve stejném období loňského roku, uvedla vedoucí analytického oddělení CCB – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.


Autor: www.sxc.hu

V listopadu krachovalo hlavně pohostinství. 

Zatímco počet firemních bankrotů se v listopadu ve srovnání s říjnem snížil, pro počet návrhů na firemní bankrot to neplatí. V tomto měsíci bylo podáno 922 návrhů na firemní bankrot, což je o 84 návrhů více než v říjnu. V listopadu tak bylo podáno nejvíce návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů za jeden měsíc od ledna 2008, tedy od roku, kdy jsou tyto údaje k dispozici.

Nejvíce firemních bankrotů bylo v listopadu letošního roku vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (65 případů), v kraji Ústeckém (50 případů) a v Praze (43 případů). Nejméně pak v kraji Libereckém (pouze 6 případů) a v kraji Vysočina a ve Zlínském kraji (shodně po 9 případech).

školení účto leden 23 Kučerová

Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo v listopadu vyhlášeno v odvětví obchod a pohostinství (46 případů) a v odvětví služby (28 případů). Meziročně se nejrychleji zvýšil počet bankrotů v odvětví stavebnictví (o 21 %).

Jiné údaje ohlásila společnost Creditreform. Podle její analýzy krachlo za listopad “pouze” 169 firem, z toho 54 živnostníků. Do insolvence se v listopadu 2012 dostala letos již potřetí společnost AUTO-EXNER s.r.o., prodejce vozů Volkswagen. Po přistoupení dalšího navrhovatele k řízení bylo obnoveno letos již druhé insolvenční řízení se společností STAVCENT, a.s. Před rozhodnutím o úpadku je insolvenční řízení se společností LIBERTY CZ GROUP a.s. a AUTOPRIMA spol. s r.o., komentovala aktuální případy Stanislava Menšíková, analytička společnost Creditreform.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).