Hlavní navigace

Zimní pneumatiky jsou letos poprvé částečně povinné

15. 10. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 244086
Zimní období znamená pro motoristy oprášit zimní výbavu a ideálně přezout pneumatiky. Letos se navíc poprvé mohou na silnicích setkat se značkou Zimní výbava, která jim použití zimních pneumatik přímo přikazuje.

Loni Ministerstvo dopravy uvažovalo pro české řidičky a řidiče o povinnosti zimních pneumatik po vzoru Německa. Na základě diskuzí nakonec zavedlo novou značku Zimní výbava. Na označených úsecích tak budou mít letos řidiči poprvé přímo povinnost přezout na zimní pneumatiky.

Výbava vozu – doporučení i povinnosti

Mezi základní doporučené vybavení vozidel pro zimní období patří kromě zimních pneumatik na všech čtyřech kolech také nemrznoucí směsi jako je chladící kapalina a směs do ostřikovačů, škrabka na led, rozmrazovač zámků (ovšem ne v autě, ale raději v kapse). Na hory pak Ministerstvo dopravy doporučuje přibalit ještě vlečné lano, sněhové řetězy, smetáček na sníh, lopatku a baterku. A také sledovat informace o stavu vozovky, po které se řidič chystá jet. Čtěte více: Služební auto pro osobní potřebu zaměstnance? Jak na to?

Doporučené vybavení pro zimní období by měl mít řidič v autě nad rámec vybavení povinného.

Povinné vybavení vozu:

 • autolékárnička
 • výstražný trojúhelník
 • náhradní žárovky vnějšího osvětlení a signalizace
 • pojistky
 • náhradní kolo
 • příruční zvedák a klíč na matice

Další doporučené celoroční vybavení vozu:

 • hasicí přístroj
 • reflexní vesta
 • baterka
 • tažné lano
 • startovací kabely
 • nářadí na jednoduché závady

Doporučujeme zimní gumy, i když to není zákonná povinnost. Domníváme se, že bezpečnostní přínos je nesrovnatelný s investicí do koupi pneumatik, apeluje před zimním obdobím na řidiče Jakub Ptačinský z tiskového oddělení Ministerstva dopravy. A na delší cestu doporučuje přibalit do auta také deku a rukavice. Vůz tuto „nadbytečnost” jistě uveze a řidiči může leckdy zachránit zdraví. Během loňské zimy se podobná výbava několikrát hodila pasažérům, kteří zůstali uvězněni například v mnohahodinových zácpách na dálnici D1, upozorňuje pro server Podnikatel.cz. Za samozřejmost pak považuje, že řidiči vyjedou do ztížených podmínek jako je sníh, náledí či mlha pouze s dostatkem paliva a dobře nabitou baterií vozu.

Nová značka – povinnost zimních pneumatik

Od 1. července 2008 existují v Česku nové dopravní značky Zimní výbava a Zimní výbava – konec, které znamenají pro vozidla typu M a N (tedy i osobní automobily) povinné použití zimních pneumatik v daném úseku. Značka platí od 1. listopadu do 30. dubna, pokud pod ní není dodatková tabulka, která platnost značky upravuje jinak. Značky Ministerstvo dopravy zavedlo vyhláškou číslo 2002/2008 Sb.

Značky - zimní výbava

Zdroj: Ministerstvo dopravy

Značka Zimní výbava znamená, že v jízdě mohou pokračovat jen ta vozidla, která mají zimní pneumatiky. Jde-li o vozidla do 3500 kg včetně, musí mít zimní pneumatiky na všech kolech. Vozidla těžší pouze na hnacích kolech. Pokud to umožňuje charakter vozovky (je dostatečně zasněžená nebo zledovatělá, nesmí být suchá) je možné místo zimních pneumatik použít sněhové řetězy. Čtěte více: Pojišťujete auto? Dejte si pozor na možná úskalí

Zimní pneumatika = pneumatika (i protektorovaná) označená na bočnici M+S nebo M, S nebo M/S nebo MS či terénní pneumatika. Vzorek musí být hluboký alespoň 4 mm na všech kolech nebo alespoň 6 mm na hnacích kolech.

Za nerespektování značky hrozí ztráta jednoho bodu nebo bloková pokuta až 2 tisíce korun.

Chceme omezit každoroční „nešvary” řidičů, kteří na letních pneumatikách ohrožují bezpečnost silničního provozu i obyvatel, tvrdí Jakub Ptačinský z tiskového oddělení Ministerstva dopravy. Další možná opatření v tuto chvíli diskutujeme. Po letošní zimě budou sebraná data z prvního roku fungování analyzována a poslouží jako podkladová data pro případná další opatření, odpovídá Ptačinský na otázku business serveru Podnikatel.cz, jestli ministerstvo v tuto chvíli chystá nějaká další zpřísňující opatření.

Ministerstvo v oficiálním letáku, který vydalo k zavedení nové značky, zmiňuje, že bude podporovat zveřejnění informací o tom, kde přesně jsou značky umístěné. O nějakém souhrnném seznamu Ptačinský zatím neví. Umístění značek má totiž na starosti vždy správce určité komunikace. Ty spadají pod krajskou a okresní samosprávu. Tam se také dozvíte přesné umístění a počty značek a úseků na daném území, tvrdí. A dodává: Obecně lze říci, že jsou to notoricky známá místa v horských oblastech.

školení červen 22 - tip do článku

Anketa

Přezouváte pravidelně letní pneumatiky za zimní?

Každá země má jiné podmínky

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur meziročně narůstá počet Češek a Čechů, kteří tráví zimní dovolenou v zahraničí. Mezi populární destinace patří Rakousko, Itálie, Švýcarsko a Francie. V každé zemi platí pro zimní vybavení automobilů trochu jiná pravidla, řidiči by si je však při zahraničních cestách měli vždy zjistit.

Zatímco například Rakousko zimní pneumatiky řidičům pouze doporučuje, v Německu mají povinnost přizpůsobit vybavení auta povětrnostním podmínkám. Tam, kde je na silnici sníh nebo led, jsou tedy zimní pneumatiky povinné. Třeba v Itálii jsou pneumatiky jen doporučené, ale v některých regionech jsou povinností.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).