Hlavní navigace

Živnosti vázané se rozšířily. Ve Sbírce zákonů vyšla novela zákona

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Ve Sbírce zákonů vyšlo nařízení vlády, které zpřesňuje obsahové náplně živností. Mění se zásadně zákon?

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo průmyslu a obchodu uspělo začátkem května s úpravou obsahové náplně živností. V jednom případě dochází k přesunu typu živnosti do jiné skupiny. U ostatních se pouze zpřesňuje jejich význam.

Pyrotechnici a odpalovači ohňostrojů nově spadají do skupiny živností vázaných. Dříve byla tato živnost zařazena do živností koncesovaných. V obou případech platí podmínka odborné způsobilosti. Díky přesunu a zpřesnění živnosti se však obsahová náplň pyrotechniků může odvolávat na zákon o pyrotechnice, který pojednává odbornou způsobilost detailněji. 

Nová úprava živnostenského zákona se týká také obsahové náplně živnosti Holičství, kadeřnictví. Kadeřnice tak po novu nebudou pouze preparovat. Tento výraz je doplněn slovy „prodlužování a zhušťování“. V tomto případě se tedy jedná o rozšíření možnosti podnikání.

Obsahová náplň živnosti se mění také pro kominíky. Jak je uvedeno ve vládním materiálu, provádět budou mimo jiné čištění, kontrolu a zkoušení spalinových cest (dutin určených k odvodu spalin do volného ovzduší) a vydávání zpráv o provedení čištění a kontroly spalinových cest.

Čtěte více: Změní se obsah živností. Kadeřníci nebudou jen preparovat, ale i zhušťovat

Všechny změny v obsahových náplní živností jsou platné od 1. července. Vládní nařízení, které mění živnostenský zákon, je účinné od 20. května, kdy vyšlo ve Sbírce zákonů. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).