Hlavní navigace

Živnostníci z II. důchodového pilíře musí podat i pojistné přiznání

10. 3. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Někteří lidé letos půjdou na finanční úřad s papíry navíc. Pokud jsou účastníky druhého pilíře důchodového systému, musí podat takzvané pojistné přiznání.

Osoby samostatně výdělečně činné, které loni vstoupily do II. důchodového pilíře, musí podat pojistné přiznání. To se odevzdává na finanční úřad současně s přiznáním k dani z příjmu fyzických osob a je úplnou novinkou. Vstup do II. pilíře ovlivňuje to, kolik živnostník zaplatí na povinném pojistném na sociální zabezpečení za rok 2013, které zahrnuje také důchodové pojištění hrazené do I. důchodového pilíře. Ti, kteří vstoupili do II. pilíře, odvedou na důchodovém spoření 5 % z vyměřovacího základu a na pojistném na sociální zabezpečení 26,2 % z vyměřovacího základu. Ti, kteří do II. pilíře nevstoupili, zaplatí na pojistném na sociální zabezpečení 29,2 % z vyměřovacího základu. Vstup do II. pilíře tedy nemá žádný vliv na výpočet zdravotního pojištění ani daně z příjmu fyzických osob za rok 2013.

Jak se vypočítává důchodové spoření a pojistné na sociální zabezpečení? 


Autor: www.isifa.com

Kromě daňového přiznání se podává i přiznání pojistné. Týká se lidí z druhého pilíře důchodového systému. 

Důchodové spoření se vypočítává stejně jako pojistné na sociální zabezpečení z vyměřovacího základu. Vyměřovacím základem je polovina daňového základu. Je-li skutečný vyměřovací základ nižší než minimální vyměřovací základ stanovený zákonem, pak se pojistné vypočítává z minimálního vyměřovacího základu. Vstup do II. pilíře byl však výhodný pro občany s vyššími příjmy, proto se očekává, že všechny osoby samostatně výdělečně činné, které vstoupily do II. pilíře, budou počítat důchodové spoření ze skutečného vyměřovacího základu, říká Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. Vyměřovací základ pro výpočet důchodového spoření i pojistného na sociální zabezpečení je shodný. Nemůže se tedy stát, že by se důchodové spoření a pojistné na sociální zabezpečení za rok 2013 počítalo z jiných částek. Maximálním vyměřovacím základem pro výpočet důchodového spoření i pojistného na sociální zabezpečení za rok 2013 je částka 1 242 432 Kč. Z vyměřovacího základu přesahujícího strop pro odvod pojistného se již důchodové spoření ani pojistné na sociální zabezpečení neodvádí.

CHP22 temata2

Příklad:

Živnostník loni vstoupil do II. pilíře důchodového systému. Za rok 2013 měl příjmy 994 500 Kč a výdaje 354 500 Kč. Kolik zaplatí celkem na důchodovém spoření a důchodovém pojištění?

  • Vyměřovacím základem pro výpočet důchodového spoření i pojistného na sociální zabezpečení za rok 2013 je u OSVČ částka 320 000 Kč (994 500 Kč – 354 500 Kč) x 50 %).
  • V pojistném přiznáním za rok 2013, které doručí současně s daňovým přiznáním na finanční úřad, vypočte důchodové spoření za rok 2013 ve výši 16 000 Kč (5 % z vyměřovacího základu 320 000 Kč).
  • V přehledu o příjmech a výdajích za rok 2013, který doručí OSVČ na místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení rovněž v březnu, vypočte pojistné na sociální zabezpečení za rok 2013 ve výši 83 840 Kč (26,2 % z 320 000 Kč). Od celkového pojistného za rok 2013 se odečtou zálohy zaplacené během roku 2013.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).